Adli muhasebe boyutunda bilirkişilik ve bilirkişilik müessesesine ilişkin sorunların değerlendirilmesi
Evaluation of problems relating to experience and expertise in the dimension of judicial accounting
- Tez No: 724967
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT SAYGIN EYÜPGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünya genelinde ve ülkemizde finansal ve ekonomik alandaki suistimal ve uyuşmazlıkların çoğalması nedeniyle adli muhasebe alanı önemini giderek artırmaktadır. Ülkemizde ise adli muhasebeciliğin en yaygın çalışma alanı bilirkişiliktir. Bilirkişiliğin amacı, yargılama sürecinde sahip olduğu uzmanlık alanında hakime özel ve teknik konularda destek sağlamaktır. Günümüzde uzmanlık ve alt uzmanlık alanlarının artmasıyla birlikte bilirkişilik yargılama aşamasında etken bir role bürünmüştür. Bilirkişilik denilince aklımıza tarafsızlık, güvenilirlik, dürüstlük vb. etik ilkeler gelmektedir. Bu ilkeler bilirkişiliğin olmazsa olmazlarıdır. Çünkü bu ilkelerin mevcudiyeti yargılama faaliyetlerinin güvenilirliği açısından da elzemdir. Bilirkişilik müessesesine ilişkin sorunlar yalnızca bilirkişiliğin etik ilkeleriyle alakalı değildir. Bilirkişilik müessesesine ilişkin genel olarak günümüzde birçok sorunlar mevcudiyetini hala korumaktadır. Bu çalışmada ilk olarak adli muhasebe ve bilirkişilikten bahsedilmiş olup, sonrasında ise bilirkişilik müessesesinin sorunlarına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of forensic accounting is gradually increasing its importance because of increasing the financial proliferation, economic abuses, and disputes around the world and in our country. In our country, the most common field of study of forensic accounting is expertise. The purpose of the expertise is to provide support to the judges on specific and technical issues in their field of expertise during the trial process. Today, with the increasing in the fields of specialization and sub-specialization, expertise has taken an active role in the trial phase. When we say expertise, ethical principles such as impartiality, reliability, honesty, etc. come to mind. These principles are indispensable for expertise. Because the existence of these principles is also essential for the reliability of judicial process. Problems related to the institution of expertise are not only related to its ethical principles. In general, many problems related to the institution of expertise still exist today. In this study, firstly, forensic accounting and expertise are mentioned, and then evaluations are made about the problems of the expertise institution.