Erken dönem uyum bozucu şemalar ve dijital flört şiddeti arasındaki ilişkide olumlu duygu düzenleme güçlüğü ve olumsuz duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediating roles of difficulty in Positive Emotion Regulation and difficulty in Negative Emotion Regulation in the relationship between early maladaptive schemas and digital dating violence
  1. Tez No: 724974
  2. Yazar: ELİF HAZAL İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Mevcut araştırmada erken dönem uyum bozucu şemaların dijital flört şiddeti ile arasındaki ilişkide olumlu duygu düzenleme güçlüğü ve olumsuz duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, romantik ilişki içerisinde olan veya son 1 yılda romantik ilişkisi olmuş olan 18-30 yaş arası 298 bireyden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri; Demografik Bilgi Formu (DBF), Siber Flört İstismarı Ölçeği (SFİÖ), Young Şema Ölçeği-Kısa Form (YŞÖ-KF3), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16) ve Olumlu Duyguyu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği (ODDGÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Erken dönem uyum bozucu şemalar, olumlu duygu düzenleme güçlüğü, olumsuz duygu düzenleme güçlüğü ile uygulanan ve maruz bırakılan dijital flört şiddeti arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi'nden yararlanılmıştır. Yapılan istatiksel analizler sonucunda, zedelenmiş sınırlar şema alanı ile hem uygulanan hem maruz kalınan dijital flört şiddeti arasında anlamlı ilişki bulunamamış, diğer temel değişkenler arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Olumlu duygu düzenleme güçlüğü ve olumsuz duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü belirlemek amacıyla Aracı Değişken Analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları, tüm şema alanları ile uygulanan ve maruz bırakılan dijital flört şiddetinde olumlu duygu düzenleme güçlüğünün kısmi aracı rolü olduğunu, kopukluk ve diğerleri yönelimlilik şema alanı ile maruz kalınan dijital flört şiddetinde olumsuz duygu düzenleme güçlüğünün kısmi aracı rolü olduğunu göstermiştir. Araştırmadan elde edilen bu bulgular ilgili literatür doğrultusunda tartışılmıştır. Araştırmanın sınırlılıklarına ve gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to examine the mediating role of difficulties in positive emotion regulation and negative emotion regulation in the relationship between early maladaptive schemas and cyber dating abuse. The sample of the study consists of 298 individuals between the ages of 18-30 who are in a romantic relationship or have had a romantic relationship in the last 1 year. The data of the research was collected through Demographic Information Form (DIF), Cyber Dating Abuse Questionnaire (CDAQ), Young Schema Questionnaire-Short Form (YSQ-SF3), Difficulty in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-16), and Multidimensional Measure of Difficulties in the Regulation of Positive Emotions (DERS-Positive). Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between early maladaptive schemas, difficulty in positive emotion regulation, negative emotion regulation and applied and exposed digital dating violence. While no significant relationship was found between both applied and exposed cyber dating abuse and impaired limits schema and, positive and significant relationships were found between for other schemas. Mediation analysis was performed to determine the mediating role of positive emotion dysregulation and negative emotion dysregulation. The results showed that the difficulties in positive emotion regulation have a partial mediating role between cyber dating abuse with all schema domains, and difficulties in negative emotion regulation have a partial mediator role between exposed cyber dating abuse and the disconnection and others-directedness schema domains. The findings obtained from the research were discussed in line with the relevant literature. The limitations of the research and suggestions for future studies are given.