Investigating EFL teachers' readiness to use artificial intelligence in their teaching practices
İngilizce öğretmenlerinin öğretim uygulamalarında yapay zekâ kullanımına yönelik hazır bulunuşluklarının incelenmesi
  1. Tez No: 994759
  2. Yazar: AYŞE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CANARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, eğitim de dâhil olmak üzere çeşitli disiplinlerde bu teknolojilerin görünürlüğünü artırmıştır. Bu çalışma, devlet ve özel K–12 okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öğretim uygulamalarına yapay zekâyı entegre etmeye yönelik algılanan hazır bulunuşluk düzeylerini ve bu hazır bulunuşluk ile bireysel ve bağlamsal değişkenler arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntem araştırma deseni benimsenen çalışmada; öğretmenlerin yapay zekâya ilişkin algılanan yeterlikleri, yapay zekâ entegrasyonu için gerekli kaynaklara erişimleri, mesleki gelişim ve hizmet içi eğitim olanaklarının mevcudiyeti, eğitimde yapay zekâya yönelik tutumları ile algılanan engel ve güçlükler ele alınmıştır. Ayrıca demografik değişkenler de incelenmiştir; bunlar cinsiyet, yaş, bölüm, eğitim düzeyi, öğretmenlik deneyimi, okul türü, okul seviyesi ve coğrafi bölgedir. Nicel veriler, 377 İngilizce öğretmeninden anket yoluyla toplanmış ve SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise 9 katılımcıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiş ve tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, İngilizce öğretmenlerinin öğretim uygulamalarına yapay zekâyı entegre etmeye yönelik genel olarak orta-yüksek düzeyde bir hazır bulunuşluk sergilediklerini göstermektedir. Bu hazır bulunuşluk düzeyinin, öğretmenlerin yapay zekâya ilişkin algılanan yeterlikleri, teknolojik kaynaklara erişimleri, mesleki gelişim olanakları, yapay zekâya yönelik tutumları ve algılanan güçlüklerle ilişkili olduğu görülmektedir. Ancak, yapay zekâya yönelik hazır bulunuşluk demografik faktörler açısından anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Öğretmenler, yapay zekânın pedagojik potansiyeline ilişkin genel olarak olumlu görüşler taşısalar da teknik altyapı yetersizlikleri, öğretim programına ilişkin sınırlılıklar ve etik kaygılar, sınıf içi uygulamalarda yapay zekânın etkili biçimde kullanılmasının önündeki önemli engeller olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in artificial intelligence (AI) technologies have increased their visibility across various disciplines, including education. This study aims to examine the perceived readiness of English as a Foreign Language (EFL) teachers working in public and private K–12 schools to integrate AI into their instructional practices, as well as the relationships between this readiness and selected individual and contextual variables. Adopting a mixed-methods research design, the study focuses on teachers' perceived AI competence, access to resources required for AI integration, availability of professional development and training opportunities, attitudes toward AI in education, and perceived barriers and challenges. It also considers demographic variables, namely gender, age, academic major, level of education, teaching experience, school type, school level, and geographical region. Quantitative data were collected from 377 Turkish EFL teachers through a questionnaire and analyzed using SPSS, while qualitative data were obtained from 9 participants through semi-structured interviews and analyzed using thematic analysis. The findings indicate that Turkish EFL teachers generally demonstrate a moderately high level of readiness to incorporate AI into their teaching practices. This readiness is associated with teachers' perceived AI competence, access to technological resources, professional development opportunities, attitudes toward AI, and perceived challenges. However, AI readiness does not significantly differ across demographic factors. Although teachers generally hold positive views regarding the pedagogical potential of AI, limitations related to technical infrastructure, curriculum constraints, and ethical concerns were identified as significant barriers to effective classroom implementation.