A qualitative study on Turkish pre-service EFL teachers' perceived sense of occupational commitment
Hizmet öncesi Türk İngilizce öğretmeni adaylarının algılanan mesleki bağlılık duyguları üzerine nitel bir çalışma
- Tez No: 906151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin mesleki bağlılıklarını etkileyen çeşitli faktörleri ve mesleki kimlik gelişiminin karmaşık sürecini temel alarak nitel bir yaklaşım olan tematik analiz ile ele almıştır. Üç ana araştırma sorusunu derinlemesine incelemek amacıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla 18 hizmet öncesi öğretmenden veri toplanmıştır: İngilizce öğretmenliğini seçme sebepleri, mesleki bağlılığı etkileyen deneyimler ve bu bağlılığın mesleğe yönelik tutumları ve davranışları nasıl şekillendirdiği. Bulgular, hizmet öncesi öğretmenlerin mesleği seçmelerinde içsel güdülenmelerinin, ilham verici ve etkili öğretmenlerle yaşadıkları olumlu deneyimlerin belirleyici faktörler olduğunu göstermektedir. Öğretmen yetiştirme programlarındaki deneyimler, özellikle uygulamalı eğitimler ve eğitimciler ile öğrencilerle kurulan olumlu etkileşimler, mesleki bağlılığı önemli ölçüde artırmaktadır. Buna karşılık, staj sırasında karşılaşılan kötü çalışma koşulları ve iş güvenliği ile ilgili artan endişeler, mesleki bağlılığı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma, öğretmen yetiştirme programlarında hem bağlılığı hem de mesleki yeterlilik hissini teşvik etmek için destekleyici ve kaynak açısından zengin ortamların oluşturulmasının önemini vurgulamaktadır. Dış zorlukların ele alınması ve sürekli desteğin sağlanması, özellikle kariyerin erken dönemlerinde, yüksek düzeyde mesleki bağlılığın sürdürülmesi için kritik öneme sahiptir. Bu araştırma, öğretmen kimliğinin oluşumunu daha derinlemesine anlamaya katkıda bulunmakta ve hizmet öncesi öğretmenlerin mesleki bağlılıklarını artırmaya yönelik pratik öneriler sunmaktadır. Gelecekteki araştırmaların, bu bulguları daha fazla derinlemesine incelemek ve doğrulamak için boylamsal ve karşılaştırmalı çalışmalar yapmayı değerlendirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the various factors influencing Turkish pre-service English as a foreign language (EFL) teachers' commitment to their profession, focusing on the complex process of professional identity development through a qualitative approach known as thematic analysis. Data was gathered from 18 pre-service teachers via in-depth, semi-structured interviews to address three central research questions: the key motivational factors for choosing English teaching as a career, the specific experiences that impact professional commitment, and how this commitment shapes attitudes and behaviors towards the profession over time. The findings of this study indicate that pre-service teachers' intrinsic motivation, along with positive past experiences with inspiring and effective teachers, stand out as key factors in their decision to choose the teaching profession. Experiences gained within teacher education programs, particularly during practical training and positive interactions with mentors and students, significantly enhance professional commitment. Conversely, external challenges such as poor working conditions during internships and growing concerns about job security negatively impact commitment. The study highlights the critical need for supportive, resource-rich environments in teacher education programs to foster not only commitment but also a sense of readiness for the profession. Addressing external challenges and providing ongoing support are crucial to maintaining high levels of professional commitment, especially during early career stages. This research contributes to a deeper understanding of teacher identity formation and offers practical recommendations for enhancing pre-service teachers' occupational commitment. Future research should consider conducting longitudinal and comparative studies to expand on these findings and explore this topic in greater depth.