The mediating role of management leadership in the relationship between organizational culture and knowledge sharing
Örgüt kültürü ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide yönetim liderliğinin aracı rolü
  1. Tez No: 718577
  2. Yazar: BASİL OKOTH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüzde bilgi, bir organizasyondaki en üst stratejik rol için hem fiziksel hem de finansal varlıklarla rekabet etmektedir. Bununla birlikte, bilgi ancak ihtiyaç duyanlar ihtiyacı oldukları zaman ona sahip olabilirse işletme için değerlidir. Bilgi paylaşımı, bilginin organizasyon üyeleri ve birimler arasında iletilmesini sağlamanın bir yoludur. Çalışanların bilgi paylaşım tutumlarının temel belirleyicilerinden biri örgüt kültürüdür. Doğru kültür, organizasyonda bilgi transferini kolaylaştırırken kültürel uyumsuzluğu da engellemektedir. Bu çalışmanın amacı, öncelikle örgüt kültürünün çalışanların bilgi paylaşım tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma ayrıca ÖK ve BP arasındaki ilişkide yönetim liderliğinin aracı rolünü bulmaya çalışmaktadır. Yine çalışmada, Quinn ve Cameron'un Rekabet Eden Değerler Kültür Çerçevesi'ni ve Durumsal Liderlik yaklaşımını kullanarak, Türkiye'de Eskişehir ilinin Sanayi Bölgesi'ndeki imalat firmaları üzerinde bir anket gerçekleştirildi. Sonuçlar, klan kültürünün hem doğrudan hem de ilişki odaklı liderlik yoluyla dolaylı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Diğer kültür türlerinin doğrudan önemli bir etkisi bulunamadı ancak BP'yi liderlik yoluyla dolaylı olarak etkilediği gösterildi. İlişki odaklı liderliğin BP ile adhokrasi ve pazar kültürleri arasındaki ilişkiye aracılık ettiği tespit edilmiştir. Görev odaklı liderliğin ise BP ile hiyerarşi ve pazar kültürleri arasındaki ilişkiye aracılık ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, knowledge competes with both physical and financial assets for the top strategic role in the organization. But the knowledge is only valuable to the organization if those that need it have it when they need it. Knowledge sharing is one way to ensure that knowledge is passed among members of the organization and between units. One of the main determinants of knowledge-sharing attitudes of employees is the organizational culture. The right culture will facilitate, and a cultural mismatch will inhibit knowledge transfer in the organization. This study aimed to first examine the impact of organizational culture on the knowledge-sharing attitudes of the employees. In addition, the study sought to find out how the relationship so established between OC and KS can be mediated by management leadership style. Following Quinn and Cameron's Competing Values Framework of culture and Situational Leadership, the study surveyed manufacturing firms in the Industrial Zone of the Turkish province of Eskişehir. Structural Equation Modeling was used through SPSS and AMOS to determine the relationship between the variables. The results show that clan culture had both a direct effect and an indirect impact through relationship-oriented leadership. The other culture types were not found to have any significant direct impact but were shown to impact KS indirectly through leadership. Relationship-oriented leadership was found to mediate the relationship between KS and adhocracy and market cultures. Task-oriented leadership was also found to mediate the relationship between KS and hierarchy and market cultures.