Yükseköğretim kurumlarının engelli öğrenci birimlerinin web sayfalarının incelenmesi
Examining the web pages of students with disabilities units at higher education institutions
  1. Tez No: 725089
  2. Yazar: YAVUZ UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL MELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, üniversitelerdeki Engelli Öğrenci Birimi (Özel Gereksinimli Öğrenci Birimi) web sayfalarına, özel gereksinimli öğrencilerin destek ve ihtiyaçları söz konusu olduğunda aradıkları bilgilere özel gereksinim türleri göz önüne alındığında web sayfalarına ulaşıp ulaşamadıkları ve web sitelerin içeriklerinin özel gereksinimli öğrenciler açısından uygunluğunu incelemek ve değerlendirmektir. Yöntem: Bu araştırma nicel araştırma olarak tasarlanmış olup, tarama modeli araştırması olarak desenlenmiştir. Yükseköğretim kurumları web sitelerinde yer alan Engelli Öğrenci Birimleri (Özel Gereksinimli Öğrenci Birimi) web sayfalarının yapısal ve içerik özellikleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini bütün üniversitelerin Engelli Öğrenci Birimi (Özel Gereksinimli Öğrenci Birimi) web sayfaları oluştur-maktadır. Bu örneklemde 129 devlet ve 74 vakıf üniversitesi yer almaktadır. Araştır-manın verileri, bir excel programı aracılıyla uzmanlar tarafından geliştirilen bir kontrol listesi ve excel formu ile toplanmıştır. Bulgular: Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda, bölgelerde var olan devlet ve vakıf üniversitelerinin Engelli Öğrenci Birimi (Özel Gereksinimli Öğrenci Birimi) web sayfaları verileri karşılaştırılarak sunulmuştur. Bölgelerin devlet ve vakıf üniversitelerinin ana sayfalarının yapısal özellikleri konulmuştur. Devlet ve vakıf üniversitelerinin Engelli Öğrenci Birimi (Özel Gereksinimli Öğrenci Birimi) web say-falarında en sık yer alan ilk 10 ve en az yer alan ilk 10 sekmenin karşılaştırılması ya-pılmıştır. Aynı zamanda en sık ve en az kullanılan ilk 10 sekmenin alt boyutları de-ğerlendirilmiştir. Böylece, web sayfalarında var olan sorunlar, eksiklikler ve memnu-niyet düzeyi ortaya konulmuştur. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın sonucunda, Engelli Öğrenci Birimi (Özel Gereksinimli Öğrenci Birimi) web sayfalarında halen birçok eksikliklerin olduğu ve özel gereksinimli öğrencilerin gereksinim türlerine yönelik web sayfalarını kullana-bilmelerine yönelik birçok düzenlemeye gereksinim duyulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the web pages of the Students with Special Needs Unit at universities in terms of whether they can reach the infor-mation and services they seek and in need when it comes to the support and needs of students with special needs, considering the special needs types, and whether the con-tents of the websites appeal to students with special needs and to evaluation. Method: This research is a quantitative research. It was designed as a survey study. The survey is a method for collecting information or data as reported by indi-viduals. In this study, the web pages of the Students with Special Needs Unit at uni-versities were examined in terms of provided services. The sample of the research consists of the contents of Students with Disabili-ties Units' (Students with Special Needs Unit) web pages at all of universities.. There are 129 state and 74 foundation universities in this sample. The data of the research were collected by check list and excel form was developed by researcher. Results: As a result of the findings obtained from the research, web pages of the Student with Special Needs Units of the state and foundation universities in the regions were compared. The main information on the home pages of the state and foundation universities of the regions was revealed. The most frequently used top 10 and the least used top 10 page information of web pages of the Student with Special Needs Units of state and foundation universities were compared. At the same time, the sub-dimensions of the top 10 most frequently and least used links were evaluated. Existing problems, deficiencies and satisfaction levels on the web pages were re-vealed. Conclusion and Suggestions: As a result of the research, it has been revealed that there are still many deficiencies in the web pages of the Students with Special Needs Unit and that the regulations for students with special needs to use the web pages for the types of needs are far behind than they should be.