Exploring the relationship between EFL teachers' cultural intelligence and their attitudes toward multicultural education
Hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin kültürel zekaları ile çokkültürlü eğitime yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 725124
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin kültürel zekâları ile çokkültürlü eğitime yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ayrıca, hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin yaşlarının, mevcut eğitim durumlarının ve deneyim sürelerinin onların kültürel zekâ düzeyleri ve çokkültürlü eğitime yönelik tutumları üzerinde önemli bir etkisinin olup olmadığı araştırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de farklı eğitim kurumlarında görev yapan 320 hizmet içi İngilizce öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, veriler“Kültürel Zekâ Ölçeği”ve“Çokkültürlü Eğitime Yönelik Öğretmen Tutum Ölçeği”olmak üzere iki ölçek aracılığıyla ilişkisel araştırma deseninden yararlanarak nicel olarak toplanmıştır. Sonuçlar, genel olarak, hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin yüksek düzeyde kültürel zekâya ve çokkültürlü eğitime karşı nispeten olumlu tutumlara sahip olduklarını ortaya koymuştur. Birinci ve ikinci ölçekteki alt boyutlar arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır ve alt boyutlar arasındaki korelasyonlar detaylı olarak analiz edilmiştir. Hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin bilişsel kültürel zekâları hariç üst bilişsel, motivasyonel ve davranışsal kültürel zekâları ile çokkültürlü eğitimin katkısına yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Aynı şekilde, hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin biliş dışındaki kültürel zekâ düzeylerinin alt boyutları ile çokkültürlü eğitim farkındalığına yönelik tutumları arasında da aynı yönde anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca, İngilizce öğretmenlerinin biliş dışındaki kültürel zekâ düzeylerinin alt boyutları ile çokkültürlü eğitime yönelik etnosentrik tutumları arasında ters bir ilişki vardır. Ayrıca, iki araştırma değişkeni hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin yaşları, mevcut eğitim durumları ve deneyim süreleri açısından analiz edilmiştir. İngilizce öğretmenlerinin üstbilişsel kültürel zekâ seviyeleri yaşlarına ve deneyim sürelerine göre farklılık gösterirken; motivasyonel kültürel zekâ seviyeleri deneyimlerine göre farklılaşmaktadır, çokkültürlü eğitim tutum puanları ise eğitim düzeylerine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current study is to research the relationship between in-service EFL teachers' cultural intelligence and their attitude toward multicultural education. Also, it is tried to investigate whether age, current education degree, years of experience of the in-service EFL teachers have an important impact on their cultural intelligence levels and attitudes toward multicultural education. The study was conducted with 320 in-service EFL teachers working in different educational institutions in Turkey. In this study, the data were collected quantitatively by using the correlational research design through two scales, namely“Cultural Intelligence Scale”and“Teacher Multicultural Attitude Scale”. The results revealed that in-service EFL teachers have a high level of cultural intelligence and relatively positive attitudes toward multicultural education in general. In order to determine the relationship between the sub-dimensions in the first and second scale, structural equation model was used and the correlations between sub-dimensions were analyzed in detail. There is a significant relationship between in-service English teachers' metacognitive, motivational and behavioral cultural intelligence, excluding cognitive cultural intelligence, and their attitudes toward the contribution of multicultural education. Likewise, there is a significant relationship in the same direction between the sub-dimensions of in-service English teachers' cultural intelligence levels except the cognition and their attitudes towards multicultural education awareness. In addition, there is an inverse relationship between the sub-dimensions of EFL teachers' cultural intelligence levels except the cognition and their ethnocentric attitudes towards multicultural education. Moreover, two research variables were analyzed in terms of in-service EFL teachers' age, current education level, and years of experience. While their metacognitive CQ scores vary according to their age and years of experience; their motivational CQ scores differentiate according to their experience, their attitude scores toward multicultural education differ according to their education level.