Yetişkin Bireylerde Sosyal Medya Kullanımı, Mutluluk Düzeyi ve Duygusal İştah Arasındaki İlişkinin İncelenmesi
Investigation of the relationship between social media USE, happiness level and emotional eating in adults
  1. Tez No: 790099
  2. Yazar: SENA ERTURAN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sosyal medya, kullanıcı aracılığıyla içerik oluşturulabilen ve üzerinde değişim yapılabilen mobil ve çevrim içi platformlar; mutluluk, bütün özlemlere noksansız ve kesintisiz bir şekilde ulaşmaktan duyulan kıvanç ve duygusal iştah, pozitif veya negatif duygu durumunda ortaya çıkan yeme davranışı olarak tanımlanmaktadır. Sosyal medya kullanımının ve ruh halinin besin tercihi ve miktarı üzerine etki ettiği bilinmektedir. Ancak olumlu ruh halinin duygusal iştah üzerine etkisi ile ilgili yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu araştırma, yetişkin bireylerde sosyal medya kullanımı, mutluluk düzeyi ile duygusal iştah arasındaki ilişkiyi irdelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya gönüllü olan ve soruları eksiksiz yanıtlayan 19-64 yaş arası 206'sı erkek (%51.3) 195'i kadın (%48.7) olmak üzere 401 kişi katılmıştır. Katılımcıların Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formuna, Oxford Mutluluk Ölçeği-Kısa Formuna, Üç Faktörlü Yeme Ölçeğine ve Duygusal İştah Anketine ait verileri, anket formu ile yüz yüze toplanmıştır. Araştırmaya katılanların tamamının sosyal medya kullandığı ve %44.9'unun olumlu ruh haline sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media, mobile and online platforms where content can be created and exchanged by the user; Happiness is defined as the joy and emotional appetite of reaching all longings in a complete and uninterrupted manner, and the eating behavior that occurs in positive or negative emotional states. It is known that social media use and mood affect food preference and amount. However, there is insufficient evidence regarding the effect of positive mood on emotional appetite. This research was conducted to examine the relationship between social media use, happiness level and emotional appetite in adults. A total of 401 people, 206 male (51.3%) and 195 female (48.7%), aged 19-64, volunteered and answered the questions completely. The data of the participants' Social Media Addiction Scale-Adult Form, Oxford Happiness Scale-Short Form, Three-Factor Eating Scale and Emotional Appetite Questionnaire were collected face to face with the questionnaire form. It was determined that all of the participants in the study used social media and 44.9% of them had a positive mood.