Dijital dönüşüm çağında siber güvenlik ve mahremiyet
Cyber security and privacy in the era of digital transformation
- Tez No: 725152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM KAR, PROF. DR. ÇAĞATAY ÇATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde şirketler işlerini büyütmek, rekabette fark yaratmak, müşterinin değişen ve gelişen ihtiyaçlarına daha iyi, kaliteli ve hızlı cevap vermek için yüksek seviyede dijital dönüşüm yatırımı yapmaktadır. Ancak getirdiği faydaların yanında, dijital dönüşümün doğası gereği yüksek miktarda veri toplanması ve işlenmesi, bu süreçlerin web, mobil ve bulut platformlarında gerçekleşmesi nedeniyle ciddi seviyede artan siber güvenlik ve mahremiyet riskleri, dünya genelinde Covid-19 pandemisi etkisiyle artan dijitalleşme ile beklenenin de çok üzerine çıkmaktadır. Bu riskleri azaltmak için yapılan siber güvenlik ve mahremiyet koruma çalışmaları ve ayrılan bütçeler aynı oranda artmazsa, önümüzdeki dönemlerde şirketlerin başına gelecek ihlal olayları kaçınılmaz olacaktır. Bu çalışmada, Türkiye'de, farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların Genel Müdür ve Bilgi Teknolojileri (BT) Müdürü seviyesindeki 44 yöneticisiyle anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasıyla, firmaların dijital dönüşüme yaptıkları yatırımlar ile siber güvenlik ve mahremiyet koruma konusunda yaptıkları yatırımlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca, şirketlerin üst düzey yöneticilerinin dijital dönüşümün getirdiği riskler konusundaki farkındalıkları değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; üst yöneticileri en çok endişelendiren teknolojilerin başında 3. partilerle olan entegrasyonlar gelmektedir. En çok endişelendikleri güvenlik konularının başında ise şirket ve müşteri verilerinin çalınması bulunuyor. Bu çalışmanın sonunda; elde edilen tüm bulgular kullanılarak, dijital dönüşüm projelerinin daha güvenli hale getirilmesi için üst düzey yöneticilere düşen görevlerin neler olması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, companies invest heavily in digital transformation to expand their businesses, make a difference in competition, respond better, faster, and with good quality to changing and developing customers' needs. However, in addition to the benefits it brings, the cyber security and privacy risks have increased significantly due to the nature of digital transformation, collection, and processing of high amounts of data including the fact that these processes take place on the web, mobile, and cloud platforms. Now it becomes higher than expected with the increasing digitalization under the effect of worldwide Covid-19 pandemic. If the cyber security and privacy protection efforts and allocated budgets for reducing these risks do not increase at the same rate, the breaches that will occur in the following terms will be inevitable for the companies. In this study, a survey was conducted with 44 managers at the level of General Manager and Information Technology (IT) Manager of companies operating in different sectors in Turkey. With the survey study, the relationship between the investments made by companies in digital transformation and their investments in cyber security and privacy protection were investigated. In addition, the awareness of the senior managers of the companies about the risks brought by digital transformation was evaluated. Integration with third parties is one of the technologies that worries top managers the most. At the top of the security issues, they are most worried about the theft of company and customer data. At the end of this study, duties of senior managers to make digital transformation projects more secure have been presented by using all the findings obtained in this research.