Görsel sanatlar dersinde müze bilinci oluşturmak için altı şapkalı düşünme tekniğinin kullanılmasının etkileri
The effects of using six hat thinking technique to build museum awareness in the course of visual arts course
- Tez No: 725160
- Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Education and Training, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Görsel sanatlar dersinde müze bilinci oluşturmak için altı şapkalı düşünme tekniği kullanılmıştır. Gelişim, öğrenim ve bilinç birbirlerine bağlı olarak çok yönlü sosyal ve kültürel yaşam içerisinde oluşur. Çocuklara çok yönlü düşünme sistemi ile bilinç oluşturmak önemlidir. Bu anlamda çocukların eğitimine dolaylı olarak katkı sağlayan müzeler çağdaş bir eğitim-öğretim görevi üstlenerek çocukların psikososyal ve kişilik gelişimine katkıda bulunmayı, onların hayal dünyalarını genişletmeyi, yaratıcılıklarını geliştirerek ortaya koyabilmeyi hedefler. Bu nitel çalışmada, tarafsızlık, nesnellik, öfke, duygusallık, olumsuzluk, karamsarlık, iyimserlik ve olumlu yönler sağlanarak çok boyutlu bir şekilde düşünülmeye ve müze bilincinin yükseltilmesine çalışılmaktadır. Dahası, yaratıcı ve yeni fikirler üretme, durumlardan sonuç çıkarma ve altı şapkalı düşünme tekniğinin anlamlarıyla birlikte değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Ön anket soruları ile çalışmanın öncesinde öğrencilerin müze bilinçleri yoklanmış, son anket ve resim çalışmalarıyla müze bilinçleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Resim çalışmalarında şapkaların renk anlamlarına ait ifadeler aranmıştır. Araştırmanın evreni Kahramanmaraş ili ortaokulları, örneklemi ise Kahramanmaraş'ın On İki Şubat İlçe Belediyesine bağlı Bahçeşehir Koleji'nde okuyan 8.Sınıf öğrencilerinden oluşan altı öğrenci ile sınırlıdır. Araştırma verileri 12 sorudan oluşan ön anket ve son anketle değerlendirilmiş olup Renklerle Müze, Duygularla Müze konulu uygulama sonucunda öğrencilerin birçok müzeden haberdar oldukları görülmüştür. Resim çalışmalarında ise yine önceki bilgilerine bağlı kalarak çalışma yaptıkları, sanal ortamda müze gezmenin çocukların uzaktan eğitim sürecine bağlı olarak çok etkili olmadığı düşünülmüştür. Bulgular nitel araştırma yöntemi ile betimsel ifadelerle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Six thinking hats technique is used to create museum awareness in the visual arts class. Development, learning, and consciousness are formed in a versatile social and cultural life depending on each other. Raising awareness of children throughout versatile thinking becomes more of an issue. In this respect, museums that indirectly contribute to the education of children aim to contribute to the psychosocial and personal development of children by undertaking a modern education-teaching task to expand their imagination, and to develop their creativity. In this qualitative study, it is attempted to think in a multi-dimensional way and raise the awareness of the museum by providing impartiality, objectivity, anger, emotionalism, negativity, pessimism, optimism, and positive aspects. Moreover, generating creative and new ideas, drawing conclusions of a situation, and making evaluations together with the meanings of the six thinking hats technique are tried to be obtained. Before the study, the consciousnesses of the students were surveyed with the pre-questionnaire, and it is tried to be determined if they have museum awareness by means of post-questionnaire and paintings. Expressions of the color meanings of the hats were sought in their paintings. The scope of the study is restricted to the secondary schools in Kahramanmaraş, and the sample is limited to six 8th grade students studying in a secondary school situated in Onikişubat District Municipality, Kahramanmaraş. The research data were evaluated with a pre-questionnaire consisting of 12 questions and a final questionnaire, and as a result of the practice on Museum with Colors, Museum with Emotions, it was seen that the students were aware of many museums. In painting studies, it was thought that they were working by sticking to their previous knowledge, and visiting museums in the virtual environment was not very effective due to the distance education process of children. The findings were interpreted with descriptive expressions by using the qualitative research method.