Öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi
Examining the 21st century skills and lifelong learning tendencies of prospective teachers
- Tez No: 725167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile yaşam boyu öğrenme eğilimlerini tespit etmek ve aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesine ve Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına devam eden öğretmen adaylarından oluşmuştur. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi kullanılmış olup, programlara devam eden 296 öğretmen adayı örneklemi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimi Ölçeği”ve“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Toplanan veriler, uygun istatiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin katılıyorum düzeyinde olduğu, cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık olmadığı, bölüm değişkenine göre ise yalnızca 21. Yüzyıl becerilerinden kariyer bilinci, girişimcilik ve inovasyon becerileri, sosyal sorumluluk ve liderlik becerileri alt boyutlarında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Diğer alt boyutlarda ve yaşam boyu öğrenme eğiliminde anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasında ise, pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, her ikisinin de birbirlerinin önemli birer yordayıcısı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between 21st Century Skills and Lifelong Learning Tendencies of pre-service teachers was examined. For this purpose, the relational survey model, one of the research models, is used. The research universe consists of teacher candidates who attend Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Education and Pedagogical Formation Education Certificate Program in the 2021-2022 academic year. On the other hand, the study sample consists of 296 teacher candidates in the Ondokuz Mayıs University Faculty of Education and Pedagogical Formation Education Certificate Program. Lifelong learning tendency scale and multidimensional 21st century skills scale were used as data collection tools. Research data is collected in an online environment. The collected data were evaluated with appropriate statistical analysis. According to the research results, teacher candidates' 21st-century skills and lifelong learning tendencies are at the level of 'I attence'; so, there is no significant difference according to the gender variable. However, according to the department variable, only the career awareness, entrepreneurship and innovation skills, social responsibility and leadership skills' sub-dimensions, which are among the 21st-century skills, have been significant differences. There is no meaningful difference in lifelong learning tendency in other sub-dimensions. In addition, it is concluded that there is a fundamental positive relationship between the 21st-century skills of teacher candidates and their lifelong learning tendencies. Lifelong learning tendencies favourably affect 21st-century skills, and 21st-century skills significantly impact lifelong learning tendencies. Consequently, they are reciprocally essential predictors of learning disposition.