Öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmesi
Investigation of the relationship between 21-st century skills and academic achievement of teacher candidates by structural equation modeling
  1. Tez No: 810873
  2. Yazar: SELİNAY KOÇAK ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE DENİZ GÜLLEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerilerinden olan eleştirel düşünme eğilimleri, problem çözme becerileri, yaratıcı düşünme eğilimleri ve yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modeli aracılılığıyla incelemektir. Araştırmanın verileri, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 493 öğretmen adayından toplanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme araçları;“Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği”,“Problem Çözme Becerileri Ölçeği”,“Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği”ve“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimlerini Belirleme Ölçeği”dir. Araştırma kapsamında, ilgili değişkenlerin cinsiyete, sınıf düzeyine, öğrenim görülen bölüme göre durumu bağımsız örneklemler için t testi ve tek yönlü ANOVA yöntemleri aracılığıyla incelenmiştir. Öğretmen adaylarının eleştirel düşünme eğilimleri, problem çözme becerileri, yaratıcı düşünme eğilimleri ve yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkiler; önerilen model doğrultusunda, yapısal eşitlik modellemesi (YEM) aracılılığıyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin cinsiyete, sınıf düzeyine ve öğrenim görülen bölüme göre manidar biçimde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile akademik başarıları arasındaki ilişkiye dair önerilen model doğrulanmıştır. Önerilen modele göre; yaşam boyu öğrenme eğilimleri akademik başarıyı pozitif yönde, düşük düzeyde yordamaktadır. Eleştirel düşünme eğilimi, problem çözme becerisi, yaratıcı düşünme eğilimi ve yaşam boyu öğrenme eğilimi akademik başarının % 4.3'ünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relations between critical thinking tendency, problem solving skills, creative thinking tendency, and lifelong learning tendency which are the 21st century skills of teacher candidates with academic achievements through the structural equation model. The survey data were collected from 493 teacher candidates who are studying at Ankara University, Faculty of Educational Sciences. The scales which are used in the research are“Critical Thinking Tendency Scale”,“Problem Solving Skills Scale”,“Marmara Creative Thinking Tendency Scale”,“Lifelong Learning Tendency Scale”. In the scope of the research, the status of the relevant variables was examined according to gender, grade level, and department of study through the independent samples t test and the one way ANOVA. The relations between critical thinking tendency, problem solving skills, creative thinking tendency, and lifelong learning tendency of teacher candidates and their academic achievements; In line with the proposed model, were examined through Structural Equation Modeling (SEM). Following the research, it has been concluded that the lifelong learning tendency of teacher candidates become different significantly according to gender, grade level, and department of study. The proposed model of the relationship between teacher candidates 21st century skills and academic achievement has been validated. According to the proposed model; lifelong learning tendency predict the academic achievement positively, at a low level. Critical thinking tendency, problem solving skills, creative thinking tendency, and lifelong learning tendency explain 4.3% of the academic achievement.