Kronik obstrüktif akciğer hastalarında (KOAH) pandemi sürecinde depresyon, anksiyete, fiziksel aktivite düzeyi ve yorgunluk düzeyinin etkileri
The effects of depression, anxiety, physical activity level and fatigue level in the pandemic process in chronic obstructive lung patients (COPD)
  1. Tez No: 725203
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerde devam eden Covid-19 pandemisi sürecinde depresyon, anksiyete, fiziksel aktivite ve yorgunluk düzeyini belirlemek ve sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplandı. Araştırmanın evrenini SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde KOAH tanısı ile izlenen hastalar oluşturdu. Çalışmaya KOAH tanılı 20 hasta ve 21 sağlıklı birey dahil edildi. Depresyon, Beck Depresyon Ölçeği; anksiyete, Beck Anksiyete Ölçeği; yorgunluk semptomu, Yorgunluk Şiddet Ölçeği; fiziksel aktivite düzeyi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi UFAA kısa form (International Physical Activity Questionnaire IPAQ) testi ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanıldı. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre; KOAH tanılı hastaların Beck Depresyon Ölçek (BDÖ) puanlarının kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the level of depression, anxiety, physical activity and fatigue in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) during the ongoing Covid-19 pandemic and to compare them with a healthy control group. Research data were collected by questionnaire method. The population of the study consisted of patients followed up with the diagnosis of COPD in the Chest Diseases Outpatient Clinic of SANKO University Sani Konukoğlu Practice and Research Hospital. 20 patients with COPD and 21 healthy individuals were included in the study. Depression, Beck Depression Scale; anxiety, Beck Anxiety Scale; fatigue symptom, Fatigue Severity Scale; physical activity was evaluated with the International Physical Activity Questionnaire IPAQ (International Physical Activity Questionnaire IPAQ) test. IBM SPSS Statistics 23 package program was used for statistical analysis of the data. According to the results of the analyzes, it was seen that the Beck Depression Scale (BDI) scores of the patients with COPD were significantly higher than the control group (p0,05).