Çevrimiçi alışverişte toplam müşteri değerinin tüketici satın alma eğilimi üzerine etkisi: Kara Cuma örneği
The effect of total customer value in online shopping on consumer purchase intentions: The case of Black Friday
- Tez No: 725233
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İnternetin hızla gelişimi ve akıllı mobil cihazlar ile yüksek miktardaki verinin güvenli transferi ile birlikte ticaret faaliyetler dijital platformlarda gerçekleşmeye başlamıştır. Tüketicilerin de çevrimiçi ticaretin sunduğu kolaylıklar ve avantajlarla kısa zamanda uyumu gerçekleşmiş ve işletmeler arası rekabet çevrimiçi alışveriş ekosistemine taşınmıştır. Müşteri değeri tüketicilerin satın alma tercihleri yönlendiren önemli faktörlerden biridir. Tüketicilerin karar alma sürecinde ve tercihlerini yönlendiren müşteri değeri, işletmeler için müşteriyi elde tutma ve yeni müşteri kazanabilmek açısından önem taşır. Çevrimiçi ticaretin gelişmesiyle işletmelerin bu alanda da rekabet avantajı elde edebilmek amacıyla çevrimiçi müşteri değerine odaklanması önem kazanmıştır. Son yıllarda müşteri değeri yaratmaya yönelik çok sayıda pazarlama stratejisi farklı şekillerde uygulanmaya başlamıştır. Alışveriş ritüelleri, özellikle de özel günler tüketimin hızla arttığı dönemler olarak işletmelere birçok fırsat sunmaktadır. Kısa zamanda çevrimiçi alışverişe de uyarlanan özel günle tüketicilere müşteri değeri sunabilmek açısından önemli fırsatlar barındırmaktadır. Bu araştırmanın amacı çevrimiçi alışverişte toplam müşteri değerinin tüketici satın alma eğilimi üzerine etkisini Kara Cuma ritüeli çerçevesinde incelenmektedir. Araştırmada nicel yöntem kullanılarak, 498 anket toplanmış toplanan anketler SPSS v.22 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre çevrimiçi alışverişte toplam müşteri değerinin tüketici satın alma eğilimi üzerine istatiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid changing of the Internet and smart mobile phone devices, with safely transformation of actions of trade getting real on the digital platforms. Due to fact that easy to use of online trade's advantages, consumers has adopted to environment, as well as competition of interbusiness has transported to online trade ecosystem. Consumer value that is the one of the crucial factors for purchasing preference. Customer value, which is in consumer's decision making process and divert it as well as keeping providing customers which is crucial for gaining new customers. By developing online trade, businesses try to be side of advantage at competition that rendered them focus on customer value has been crucial. Recently, for creating customer value, a lot of marketing strategy has been applying in different framework. Shopping rituals, especially, provides many opportunities for businesses in special days in which consumption is accelerating. Short-time period, wtih having adopted in online shopping in special days for providing value to consumers has many opportunities. This research aims to search total customer value's impact in purchasing trend at shopping in ritual of Black Friday. In this research, quantitative method is applied and collected 498 survey which is analysed by SPSS v.22 statistics program. Through results of the analyse, total customer value affected consumer purchasing trend in Black Friday shopping with meaningful and statistically.