Adolesan dönemdeki yüzücülerin motorik özellikleri ile morfolojik yapılarının farklı stillerdeki yüzme performanslarına etkileri
The effects of motoric characteristics and morphological structures on swimming performances of different styles of adolescent swimmers
  1. Tez No: 725261
  2. Yazar: MELİKE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, adolesan dönemdeki yüzücülerin motorik özellikleri ile morfolojik yapılarının farklı stillerdeki yüzme performanslarına olan etkilerinin ortaya konulmasıdır. Araştırmanın evrenini 2021 yılı içerisinde Rize ilinde faaliyet gösteren yüzme spor kulüplerinde aktif bir şekilde yüzmekte olan yaş ortalamaları 12,90±1,86 yıl olarak hesaplanan 22'si erkek 18'i kız 40 adelosan sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcıların bazı antropometrik ölçümleri, deri kıvrımı kalınlığı ve motorik özelliklerinin ölçümleri kullanılmıştır. Veri analizi için MS Windows IBM SPSS 23.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımını kontrol etmek için Shapiro – Wilk testi kullanılmıştır. Shapiro-Wilk normallik testine göre normallik dağılımı göstermeyen veriler için skewness ve kurtosis değer aralıklarına bakılmıştır.“-1,5”ile“+1,5”değerleri arasında olup olmadığı kontrol edilmiştir. Bu çerçevede tüm verilerin normal dağılım gösterdikleri tespit edilmiştir. Çalışmada ölçülen parametrelere ait verilerin ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre motorik test skorları, antropometrik özellikleri ve farklı stillerdeki yüzme performans dereceleri arasındaki farkların anlamlılık düzeylerini incelemek için“Independent Samples T-Test”kullanılmıştır. Ayrıca antropometrik özellikleri ve motorik test skorları ile farklı stillerdeki yüzme performans dereceleri arasındaki ilişkinin anlamlılık düzeyi ise Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Tüm analizler, p < 0.05 ve p < 0,01 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Sonuç olarak cinsiyet değişkeni açısından bazı antropometrik özellikler ile motorik özellikler arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkarken; katılımcıların deri altı yağ ölçümleri hariç diğer tüm ölçümleri farklı stillerdeki yüzme performansları üzerinde anlamlı farklılıklar yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the effects of motoric characteristics and morphological structures of adolescent swimmers on swimming performances in different styles. The universe of the research consists of 40 adolescent athletes actively swimming in swimming sports clubs operating in Rize province in 2021. The mean age of the athletes is 12.90 and the standard deviation of this mean is 1.86. In the research, some anthropometric measurements, subcutaneous fat measurements and measurements of motoric characteristics of the participants were used as data collection tools. MS Windows IBM SPSS 23.0 statistical package program was used to analyze the data. Shapiro – Wilk test was used to control the normality distribution of the data. According to the Shapiro-Wilk test of normality, the skewness and kurtosis value ranges were examined for the data that did not show normality distribution. It was checked whether it was between“-1.5”and“+1.5”values. In this framework, it was determined that all data showed normal distribution. In the study, the mean and standard deviation values of the measured parameters were calculated.“Independent Samples T-Test”was used to examine the significance levels of the differences between motoric test scores, anthropometric features and swimming performance levels in different styles according to the gender variable. In addition, the level of significance of the relationship between anthropometric characteristics and motoric test scores and different styles of swimming performance was examined by Pearson correlation analysis. All analyzes were tested according to the significance level of p < 0.05 and p < 0.01. As a result, while there were significant differences between some anthropometric features and motoric characteristics in terms of gender variables; Except for subcutaneous fat measurements, all other measurements of the participants created significant differences in swimming performances in different styles