Adölesan yüzücülere uygulanan fonksiyonel hareket taraması test skorları ile atletik performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining relationship between functional movement screening test scores and athletic performance applied to adolescent swimmers
- Tez No: 852715
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, adölesan yüzücülerin Fonksiyonel Hareket Taraması (FHT) skorları ile atletik performans parametrelerini incelemek ve yorumlamaktır. Araştırmanın birinci amacı, lisanslı yüzücülerin FHT sonuçlarını inceleyip atletik performans ile karşılaştırmak, fonksiyonel hareket taramasının bir diğer amacı da sporcularda oluşabilecek asimetrik yapıyı belirlemek, hareketin kalitesini arttırarak hareketin temelindeki stabilizasyon ve mobilizasyon durumunu açıklamak ve sporcuda oluşabilecek sakatlıkların önüne geçmektir. Nicel araştırma yaklaşımına göre düzenlenen bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma grubunu Trabzon ilinde aktif olarak yüzme branşı ile ilgilenen, haftanın 5 günü antrenman yapan 13-16 yaş arası 12 kız, 12 erkek toplam 24 'gönüllü sporcu' oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Fonksiyonel Hareket Taraması (FHT) kiti kullanılmıştır. Bu test, yedi temel fonksiyonel hareketin bir seri olarak uygulandığı bir testtir. Bu yedi hareket; derin çökme kalkma, güçlük adımı, doğrusal öne hamle, omuz mobilitesi, aktif bacak kaldırma, gövde şınavı, gövde rotasyon dengesidir. Test sırasında her bir hareket üç kez tekrarlanmıştır. Her harekete kendi içerisinde 0-3 arasında puan verilmektedir. Uygulama sonrasında, alınabilecek en yüksek puan 21, en düşük puan 0'dır. Atletik performans testleri olarak, Çeviklik Testi (T-Test), 20 Metre Sürat Test, Esneklik Testi, Durarak Uzun Atlama, Y Dinamik Denge, Flamingo Denge, Şınav Testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak Pearson Korelasyon analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and interpret the Functional Movement Screening (FHT) scores and athletic performance parameters of adolescent swimmers. The first aim of the research is to examine FHT results of licensed swimmers and compare them with athletic performance. A second purpose of functional movement screening is to determine asymmetric structure that may occur in athletes and to explain stabilization and mobilization status underlying movement by increasing quality of movement. It is to prevent possible injuries. The survey method was used in this research, which was organized according to quantitative research approach. Research group consists of a total of 24 volunteer athletes, 12 girls and 12 boys, aged 13-16, who are actively interested in swimming and train 5 days a week in Trabzon. FHT kit was used as a data collection tool in the study. It is a test in which seven basic functional movements are applied as a series. These seven movements; Deep squat stand-up, difficulty step, linear forward lunge, shoulder mobility, active leg lift, trunk push-up, trunk rotation balance. Each movement was repeated three times during test. Each action is given a score between 0-3. Highest score that can be obtained after application is 21 and lowest score is 0. As athletic performance tests, Agility Test (T-Test), 20 Meter Speed Test, Flexibility Test, Standing Long Jump, Y Dynamic Balance, Flamingo Balance, Push-Up Test were applied. Pearson Correlation analysis method was used to analyze data using the SPSS program.