Streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş ratlarda transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS)'nun insizyonel yara iyileşmesi ve oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of transcutaneous electri̇cal nerve sti̇mulati̇on (TENS) on inci̇si̇onal wound heali̇ng and oxi̇dati̇ve stress i̇n streptozotoci̇n induced di̇abeti̇c rats
  1. Tez No: 725293
  2. Yazar: NURCAN BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışma diyabetik ratlarda TENS uygulamasının insizyon yarasındaki histopatolojik değişiklikler ve antioksidan/oksidan durum üzerine koruyucu etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında 48 adet erkek Wistar albino rat kullanıldı ve ratlar 6 gruba ayrıldı; Kontrol, D, Dİ-3, DİT-3, Dİ-7 ve DİT-7. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Diğer hayvanlarda streptozotosin ile diyabet indüklendi (D). K ve D grupları hariç diğer hayvanlarda insizyonel yara oluşturuldu (Dİ). DİT-3 ve DİT-7 gruplarına sırasıyla 3 ve 7 gün süreyle TENS uygulandı.Yaralı cilt dokularında histopatolojik ve immunohistokimyasal değerlendirme yapıldı ve kanda oksidatif stres parametreleri ölçüldü. Bulgular: DİT-7 grubundaki TENS uygulaması, makroskobik iyileşme sürecini DİT-3 grubuna göre daha olumlu etkiledi. Dİ-7 grubu ile karşılaştırıldığında DİT-7 grubunda mast hücreleri (p=0,001) ve fibroblast (p=0,000) sayıları ile anjiyogenezis (p=0,000) azaldı. VEGF (p=0,015 ) ve FGF (p=0,004) DİT-3 grubunda Dİ-3 grubuna göre azaldı. Benzer sonuç Dİ-7 ve DİT-7 grupları arasında da görüldü (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was aimed at evaluating the protective effect of TENS application on histopathological changes and antioxidant/oxidant status on incisional wound in diabetic rats. Material and Methods: Forty eightadult male Wistar albino rats were divided into 6 groups as control, D, Dİ-3, DİT-3, Dİ-7 and DİT-7 group. No application was made to the control group.Diabetes induced by streptozotocin in other animals (D). Incisional wound was created in all animals except C and D groups (Dİ). TENS was applied to DIT-3 and DIT-7 groups for 3 and 7 days, respectively. Histopathological and immunohistochemical evaluation were performed in wounded skin tissues and oxidative stress parameters were measured in blood. Results: TENS application in the DİT-7 group affected the macroscopic healing process more positively than the DİT-3 group. When compared with the DI-7 group, the numbers of mast cells (p=0.001) and fibroblasts (p=0.000) and angiogenesis (p=0.000) decreased in the DIT-7 group.VEGF (p=0,015) ve FGF (p=0,004) decreased in DİT-3 group as a compared with Dİ-3 group.