AlCrN, TiSiN, CrTiN ve ZrN kaplamaların yüksek sıcaklıktaki tribolojik davranışlarının incelenmesi
Tribologic behaviors of AlCrN, ZrN, TiSiN, and TiCrN multilayer pvd coatings at elevated temperature
  1. Tez No: 725328
  2. Yazar: DENİZ KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUŞ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Endüstriyel makine ve aletlerin hareketli bileşenleri özellikle yüksek sıcaklıklardaki çalışma koşullarında kullanım ömürlerini ve verimliliklerini azaltan aşınma ve sürtünmeye maruz kalırlar. Maruz kalınan aşınmaya karşı uygulanan en popüler çözümlerden biri, karşılıklı yüzeylerin taban malzemelerine uygun bir yüzey kaplaması uygulamaktır. Bu çalışmada, nitrürleme işleminin çeliğin aşınma ve sürtünme davranışı üzerindeki etkilerini incelemek üzere; nitrürlenmiş ve nitrürlenmemiş H13 takım çelikleri katodik ark fiziksel buhar biriktirme yöntemi kullanılarak AlCrN, TiSiN, CrTiN ve ZrN ile kaplanmış, meydana getirilen kaplamaların ortam sıcaklığındaki ve 700 °C'deki aşınma ve sürtünme davranışları tribometre deneyleri ile incelenmiştir. Kaplamalar; nanoindentasyon, SEM/EDX, optik profilometre ve atomik kuvvet mikroskobu (AFM) kullanılarak mekanik ve kimyasal olarak karakterize edilmiştir. Sonuçlar, nitrasyonun 700 °C'de H13 takım çeliğinin sürtünme ve aşınma davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Moving components of industrial machines and tools are commonly subjected to wear and friction, reducing their effective life and efficiency in running conditions, particularly at high temperatures. One of the most popular solutions is to apply an appropriate surface coating to the tribopairs' base materials. In this study, tribometer experiments were used to evaluate the wear and friction behavior of cathodic arc physical vapor deposited AlCrN, TiSiN, CrTiN, and ZrN coating s on nitrided and non-nitrided H13 tool steels at ambient and elevated temperatures of 700 °C to explore the effects of nitriding the steel on wear and friction behavior of these coating s. The coating s were mechanically and chemically characterized through nanoindentation, scanning electron microscopy combined with an energy-dispersive X-ray spectrometer (SEM/EDX), optical profilometry, and atomic force microscopy (AFM). The results showed that nitration has a significant effect on the friction and wear behaviors of H13 tool steel at 700 °C.