Polis Mesleki Eğitim Merkezi (POMEM) sınavına hazırlanan adayların spora yönelik tutumları ve mental dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between attitudes towards sports and mental resilience levels of candidates prepared for the Police Vocational Training Center (POMEM) exam
  1. Tez No: 725329
  2. Yazar: ADEM ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAŞARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı; Polis mesleki eğitim merkezi (POMEM) sınavına hazırlanan adayların spora yönelik tutum ve mental dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2021 yılı içerisinde polis mesleki eğitim merkezi (POMEM) sınavına hazırlanan adaylar oluşturmaktadır. Örneklem grubumuzu ise 2021 yılı içerisinde, Ankara ilinde ve 10 farklı hazırlık merkezinde polis mesleki eğitim merkezi (POMEM) sınavına hazırlanan adaylar oluşturmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Şentürk (2015) tarafından geliştirilen“Spora Yönelik Tutum Ölçeği”, ve Golby ve Wersch tarafından (2009) geliştirilen (Sports Mental Toughness Questionnaire) ve Pehlivan ve Dinç (2017) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Sporda Mental Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında SPSS 25.0 (Statistical Package For Social Sciences) paket programından yararlanılmış ve analizlerde cinsiyet, yaş, mezuniyet durumu, kişisel gelir durumu, aile gelir durumu, ikamet durumu, sporcu olup olmadığı ve haftada kaç kez spor yaptığı frekans (f) ve yüzde (%) dağılımlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı istatistik kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ölçeklere verilen cevapların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanarak spora yönelik tutum ve sporda mental dayanıklılıkları hesaplanmıştır. İstatiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için bağımsız gruplar t-Testi analizi ve tek yönlü Varyans analizi, anlamlı bir ilişki olup olmadığını test etmek amacıyla Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the attitudes towards sports and mental toughness levels of the candidates preparing for the Police Vocational Training Center (Pomem) examination. The population of the research consists of candidates preparing for the police vocational training center (Pomem) examination in 2021. Our sample group consists of candidates preparing for the Police Vocational Training Center (Pomem) examination in Ankara and 10 different preparation centers in 2021. In the research,“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Attitude Scale towards Sports”developed by Şentürk (2015), and (Sports Mental Toughness Questionnaire) developed by Golby and Wersch (2009) and adapted into Turkish by Pehlivan and Dinç (2017). The“Mental Resilience Scale in Sports”was used for which validity and reliability studies were conducted. During the analysis of the data, SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program was used and in the analyzes gender, age, graduation status, personal income status, family income status, residence status, whether they were athletes and how many times a week they did sports (f) and percentage (Descriptive statistics were used to determine the %) distributions. Within the scope of the research, the arithmetic averages and standard deviations of the answers given to the scales were calculated, and their attitudes towards sports and mental endurance in sports were calculated. Independent groups t-Test analysis and one-way Analysis of Variance were used to test whether there was a statistically significant difference, and Pearson Correlation analysis to test if there was a significant relationship. According to the results of the research; As a result of the t-Test results, there was a significant difference between the gender variable and the attitude towards sports and the dimension of being interested in sports, a significant difference between the gender variable and the mental toughness in sports, and a significant difference between the sub-dimensions of trust and control, the age variable and the sub-dimensions of the mental toughness scale in sports.