Mülteci rejiminin 'Entegrasyon' ve 'Yönetim' paradigmaları açılarından değerlendirilmesi
Evaluating the paradigm in the refugee regime in terms of 'Integration' and 'Management'
  1. Tez No: 725378
  2. Yazar: MELİSA GJIKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, mülteci rejimindeki yeni paradigmayı incelerken, neoliberalizmin, sermaye ve emek arasındaki ilişkiyi düzenlemek amacı çerçevesinde, mültecilerin entegrasyonuna mı yoksa yönetimine mi odaklandığını değerlendirmektedir. Nitel bir analiz sonucunda, rejimin paradigmasının, mültecileri filtreleyen, mültecilerin sayılarını ve kendilerine sağlanan korumanın niteliğini azaltan, mültecileri sınırlama ve mülteci akışlarını önleme stratejilerine dayandığı sonucuna varılmaktadır. Bu tez, Küresel Kuzey'in, mültecilik durumunu çözmeyi amaçlamadığını, bunun yerine, mültecileri düzensiz hale getirmek, mültecileri marjinalleştirmek ve mültecilerin oluşturduğu bu fazla nüfusu yerel ekonomilere entegre edecek şekilde bürokratik kategorilere ayırarak, sahne arkası kapitalizmde kullanmaya odaklandığını göstermektedir. Mülteciler, yerel iş gücünün istikrara kavuşturulmasına yardımcı olabilecek bir ucuz iş gücü havuzu olarak kullanılmakta ve Küresel Güney'in kıt iş gücü piyasasında birbirleriyle rekabet etmek durumunda bırakılmaktadır. Mülteciler, kamplar ve şehirler gibi biyopolitik alanlarda, kendilerine yatırım yapmaları ve insan olarak değerlerini sergilemeleri gereken ayaklı sermayeler olarak algılanmakta ve öznelliklerini inşa etmek için girişimci aktörler -homo economicus- olarak kabul edilerek yönetilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research evaluates the new paradigm in the refugee regime in the light of neoliberalism's aim to regulate the nexus between capital and labor by examining whether its purpose is to integrate or manage refugees. Based on a qualitative analysis, it is concluded that the regime's paradigm is dominated by containment and preventive strategies that filter refugees, lowering their numbers and the protection granted. This thesis shows that the Global North doesn't aim at solving refugeehood rather it is interested in making it irregular, marginalizing refugees, and making use of them in backstage capitalism by sorting them into bureaucratic categories to fit this surplus population in local economies. Refugees are used as a pool of cheap labor that can help stabilize the local labor force and are pitched one against the other in the scarce labor market of the Global South. Refugees are managed in biopolitical sites such as camps and cities to construct their subjectivity as entrepreneurial actors -homo economicus- and as a walking capital- who should showcase and invest in their values as human beings.