Psychological contract in the context of employee voice: A multi-level approach in terms of workplace, supervisor intention, and treatment
İş gören sesliliği bağlamında psikolojik sözleşme: İş ortamının, yönetici niyet ve davranışının çok katmanlı olarak ele alınması
- Tez No: 725387
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çalışanlar, işle ilgili sorunlar olması durumunda sık sık konuşmak veya sessiz kalmak konusunda karar alırlar. Çalışmanın amacı, çalışanın ses davranışını (ÇSD) etkileyen çoklu katmanları incelemektir: (1) politik etkinin kurumsal düzeyde güvenli ve riskli düzeyde kullanıldığı“iş ortamında politik taktikler”, (2) ikili ilişkiler düzeyinde“yöneticilerin niyet ve davranışlarına”yapılan atıflar ve (3) bireysel-duygusal düzeyde ortaya çıkan psikolojik sözleşmede“ihlal ve tatmin”ile ilgili duygusal durumlar. Bu çalışma, iş ortamı ve yönetici niyet-davranış farkı üzerindeki gözlemlerin, psikolojik sözleşmeyle üzerindeki etkisini ve ÇSD'ları ile olan ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın özgünlüğü, bu karma belirleyiciler hakkında bütüncül ve yarı deneysel bir bakış açısına duyulan ihtiyacı karşılamaktır. Varsayımsal senaryo tabanlı deneysel tasarım, yöneticinin niyet-davranışının ve iş ortamı politikasının atfedildiği bir ortam yaratmak için kullanılmıştır. İş ortamında, niyette veya sonuçta meydana gelen memnuniyetsizliklerin, engelleyici sesler (İhmal, Agresif Ses ve Çıkış) ve ihlal ile sonuçlandığı tespit edilmiştir. Aksi takdirde teşvik edici ses (Sabır) ve tatminin güvence altına alındığı bulunmuştur. Haksız muamele kendi başına teşvik edici sesi (Yapıcı Ses) ortaya çıkarmaktadır. Niyet ve davranıştaki tutarsızlık, karışık sinyaller nedeniyle İhmal'e yol açar, ancak güvenli bir işyeri ile etkileşimde Yapıcı Sese yol açar. Yöneticinin niyeti, diğer ibarelerdeki arızaların etkisini azaltarak, pasif seslerin (İhmal ve Sabır) ve ihlalin azalmasında etkilidir. Yönetici muamelesi, diğer ibarelerdeki arızaların etkisini azaltarak, yıkıcı seslerin (Agresif Ses ve Çıkış) azalmasında etkilidir. Tatmin / ihlal ve ÇSD ilişkisinin de bu belirleyicilere bağlı olarak koşullu olduğu bulunmuştur. Sinyallerin ÇSD üzerindeki teorik ve pratikteki etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employees often encounter the decision of whether to speak up or remaining silent in case of work-related issues. The objective of the study is to examine multi-layers affecting employee voice behavior (EVB): (1)“workplace politics”where political influence is used at safe vs risky level at organizational-level, (2) attribution toward“supervisors' intention and behavioral outcomes”at dyadic-level, and (3) related emotional states which occur with the“violation and fulfillment”of psychological contract at individual-emotional-level. This study aims to investigate the influence of observation on the workplace, supervisors' intention-treatment gap over the psychological contract, and its relationship with EVBs. The originality of the study is to fulfill the need for a holistic and quasi-experimental view on these mixed signals/stressors. Hypothetical-scenario-based experimental design is used to recreate an environment where supervisors' intention-treatment and workplace politics are attributed. It is found that the malfunctions in the workplace, intention, or outcome result in prohibitive voices (Neglect, Aggressive Voice, and Exit) and violation. Otherwise promotive voice (Patience) and fulfillment is secured. Unfair treatment by itself forces promotive voice (Constructive Voice). Inconsistency in intention and treatment leads to Neglect because of mixed signals but leads to Considerate Voice in interaction with a safe workplace. Supervisor intention matters in decreasing passive voices (Neglect and Patience) and violation, while alleviating malfunctioning in other signals. Treatment matters in decreasing destructive voices (Aggressive Voice and Exit), while alleviating malfunctioning in other signals. The fulfillment/violation and the EVB relationship are also found to be conditional. Theoretical and practical implications of signals over EVBs are discussed.