The similarities and differences (congruency) of nurse-postoperative patient dyads related to their attitudes/perceptions, subjective and social norms/factors, and actions/behaviors regarding pain and pain management
Hemşire-postoperatif hasta çiftlerinin ağrı ve ağrı yönetimine ilişkin tutumları/algıları, öznel ve sosyal normları/faktörleri, eylemleri/ davranışları ile ilgili benzerlikleri ve farklılıkları (uyumları)
  1. Tez No: 725394
  2. Yazar: NUR PINAR AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEBORAH WITT SHERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Florida International University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Farmakoloji, cerrahi teknikler ve perioperatif bakımdaki gelişmelere rağmen ağrı, cerrahi hastaların önemli bir semptomudur (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 2015). Bu çalışma, tutumlar/algılar, kültür/etnik köken dahil olmak üzere öznel ve sosyal normlar ve ağrı ve ağrı yönetimi ile ilgili eylemler/davranışlar ile ilgili ameliyat sonrası hemşire hasta ikililerinin benzerliklerini ve farklılıklarını araştırdı. Planlı Davranış Teorisi (Azjen, 1991) ve Leininger'in Kültürlerarası Hemşirelik Teorisi (Leininger, 1999) rehberliğinde yapılan bu tanımlayıcı nitel çalışma, ameliyattan sonraki 48 saat içinde bir hastane gözlem unitesindeki calisan 6 hemşire (Hispanik, Afrika kökenli Amerikalı, Kafkasyalı) ve 12 hastanin ,ikili ilişkilerden (hemşire ile aynı etnik kökene sahip bir hasta ve hemsire ile farklı etnik kökene sahip bir hasta) oluşan bir örnekleme dayanmaktadır. Sonuçlara gore:tüm hemşireler ağrı şiddetini ölçmek için ağrı ölçeğini kullandılar ancak kapsamlı bir ağrı değerlendirmesi yapmadılar; opioidlerle ilgili olumsuz etkiler ve bağımlılık konusunda endişeliydiler; ve ameliyattan sonraki ilk günden sonra opioidleri uygulamaya isteksizlerdi. Çoğu hasta, kısa süreli opioid kullanımı konusunda daha az endişe ile tam ve hızlı ağrı kontrolü bekliyordu. Hemşireler ve hastalar ağrı kesici için farmakolojik olmayan ve tamamlayıcı tedaviler hakkında sınırlı bilgiye sahipti. Hemşireler, aynı kültürel geçmişe sahip hastalara bakma konusunda daha fazla aşina olduklarını ifade ederken, hastalar kültürü kendi bakımlarında bir faktör olarak tanımlamadılar. Hemşirelik eğitimi kültürel duyarlılığı vurgularken,hemşireler ise“tüm hastalara aynı muameleyi”vurguladiklarini dile getirmislerdir bu durumda bilişsel bir uyumsuzluga oluşturdugunu gostermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite advances in pharmacology, surgical techniques, and perioperative care, pain is a significant symptom of surgical patients (Centers for Disease Control and Prevention, 2015). This study explored the similarities and differences of nursepost-operative patient dyads related to attitudes/perceptions, subjective and social norms, including culture/ethnicity, and actions/behaviors related to pain and pain management. Guided by the Theory of Planned Behavior (Azjen, 1991) and Leininger's Theory of Transcultural Nursing (Leininger, 1999), this descriptive qualitative study was based on a purposive sample of 6 nurses (Hispanic, African American, Caucasian) and 12 patients in dyads (nurse and a patient of the same ethnicity and one of a different ethnicity) receiving care on a medical surgical observation unit within 48 hours of surgery. The results indicated that all nurses used the pain scale to measure pain intensity but did not conduct a comprehensive pain assessment; were concerned about adverse effects and addiction related to opioids; and reluctant to administer opioids beyond the first day post-op. Most patients expected total and quick pain control, with less concern about short-term opioid use. Nurses and patients had limited knowledge of non-pharmacologic and complementary therapies for pain relief. Nurses expressed greater familiarity in caring for patients of the same cultural background, while patients did not identify culture as a factor in their care. Cognitive dissonance occurs when nursing education emphasizes cultural sensitivity, while nurses emphasize“treating all patients the same,”which has implications for education and research.