Crossover framework: Features, possibilities and ramifications of fictional crossover narratives
Crossover kuramı: Kurgusal crossover anlatıların özellikleri, olasılıkları ve sonuçları
- Tez No: 725400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERHART
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Crossover olarak adlandırılan, bir kurgusal metne ait (karakter gibi) öğelerin farklı bir eserde bulunmasını içeren anlatılar, çağdaş hikaye anlatımı sanatında sık karşılaşılır hale gelmiştir. Popüler kültürün ön planında sahip oldukları bu konuma rağmen crossoverlar hakkında akademik olarak yeterince çalışılmamış, bu olgu hakkında bir teori ortaya konulmamıştır. Bu durum, crossover olgusunun tanımının yapılmasında ve doğasının tam olarak anlaşılmasında belirsizliğe yol açmaktadır. Ayrıca bu tür anlatıların kurgulanması ile ilgili olasılıklar ve doğurdukları sonuçlar da büyük oranda incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, bu eksiklikleri gidermek adına crossover anlatıları tanımlayacak bir çerçeve oluşturmak ve bu sırada teorisini geliştirmektir. Olgunun kesin bir şekilde tanımlanması amacıyla bu çalışma; bir kurgusal anlatının, crossover olarak tanımlanabilmesi için sağlaması gereken bir grup normatif yeterlilik kriteri ortaya koymakta ve kategorik olarak benzer ancak anlatısal açıdan farklı eserler için ise (farklılıkların açıklaması ile birlikte) alternatif terminoloji önermektedir. Ayrıca bu çalışma, anlatısal olasılıkları aydınlatmak amacıyla; Olası Dünyalar Teorisinin bir uyarlamasını yaparak kurgusal eserlerin birbirleriyle crossover yapmak için uygun olup, olmadığını belirleyebilecek bir model üretmektedir. Ve son olarak, bir crossover anlatısının; hikayesine dahil olan metinler ve bunların kurgusal gerçeklikleri üzerindeki anlatısal ve ontolojik etkilerini teorize etmekte, bu tür bir anlatının beş muhtemel sonucunu ortaya koymaktadır. Crossover Kuramı, kurgunun metinlerarası işleyişiyle ilgili bu nadide anlatı yönteminin teorisini ortaya koymak adına ilk kapsamlı çalışma olarak, crossoverların anlatı bilimi literatüründeki haklı yerini almasını sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Fictional crossovers, narratives in which entities (such as characters) of a fictional text transfictionally appear in another distinct such work, have become frequently executed acts in contemporary storytelling. Regardless of their prominence in the popular culture, crossovers remained understudied and untheorized in the academical literature; a situation which causes vagueness regarding the definition and the exact nature of the notion while the possibilities and consequences of such narratives have also remained mostly unexplored as a result. The purpose of this work is to remedy these problems by producing a framework to define and theorize narrative crossovers. To clarify the definition of the notion, the produced framework proposes a normative set of qualification criteria that a work must meet in order to be defined as a crossover, while providing alternative terminology (with explanatory differentiation) for works that are categorically similar yet different in narrative nature; effectively narrow defining crossovers. In addition, to address the question of narrative possibility; the Crossover Framework produces a dedicated model for the assessment of crossover compatibility between respective works of fiction through making an adaptation of the Possible Worlds Theory. And finally, the produced framework presents the original elaborate theorization of the narrative and ontological ramifications of a crossover for the texts and their residing fictional realities that are involved in it, listing five consequations that a narrative of this kind can result in. The Crossover Framework is the first elaborate dedicated study and the maiden theorization effort of this delicate way of transfictional storytelling and seeks to ensure that crossovers take their rightful place in the literature of narrative studies.