Tıp ve hukuk kuralları açısından genetik kalıtım
Genetic inheritance in medicine and legal rules
- Tez No: 725420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD NURİ AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışmada, son dönemlerde ortaya çıkmış olan genetik kalıtım alanlarındaki çağdaş teknolojilerin en önemlilerinden olan insan genom projesi, insan neslinin iyileştirilmesi, insan hücrelerinin genlerle tedavisi gibi konuların şer'î hükümleri ele alınmaktadır. Bu araştırma altı bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde hücre, hücrelerin oluşumu, kromozomlar ve nükleik asitler ve bu yollarla özelliklerin taşınması incelenmiştir. İkinci bölüm, büyük insan genomu projesine ayrılmış olup, tarihi, amaçları ve riskleri ele alınmış, meşruiyet ve ahlak açısından problemlerine değinilmiştir. Bu çerçevede akraba evliliği ve evlilik öncesi muayenelerin yapılması konularının fıkhî hükümlerine temas edilmiştir. Üçüncü bölümde neslin ıslahı ve iyileştirilmesi projesine yine dinî/fıkhî boyutlarıyla bakılmış, dördüncü bölümde ise genlerle tedavi konusu incelenmiştir. Beşinci bölüm, sperm bankalarını ele almaktadır, bunların geçmişi ve muhtemel riskleri fıkhî bir bakışla incelenmektedir. Altıncı ve son bölüm yapay dölleme konusunu detaylı bir şekilde ele almakta olup, çeşitli yöntemlerin fıkıh ilminin cevaz ve yasak kavramları ve ilkeleri ışığında hükümlerine dair bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the shar'i provisions of subjects such as the human genome project, which is one of the most important contemporary technologies in the fields of genetic inheritance, the improvement of the human generation, the treatment of human cells with genes are discussed. This research consists of six parts, and in the first part, the cell, the formation of cells, chromosomes and nucleic acids and the transfer of properties by these means are examined. The second part is devoted to the great human genome project, its history, aims and risks are discussed, and its problems in terms of legitimacy and morality are addressed. In this context, the fiqh provisions of consanguineous marriage and pre-marital examinations have been touched upon. In the third chapter, the project of breeding and rehabilitating the generation is again examined with its religious/fiqh dimensions, and in the fourth chapter, the topic of treatment with genes is examined. The fifth chapter deals with sperm banks, their history and possible risks are examined from a legal perspective. The sixth and last chapter deals with the subject of artificial insemination in detail and gives information about the provisions of various methods in the light of the permissible and forbidden concepts and principles of fiqh.