Hiperbarik oksijen tedavisi uygulanmış 0-14 yaş grubu hastaların değerlendirilmesi
The evaluation of 0-14 age group patients WHO received hyperbaric oxygen therapy
- Tez No: 725429
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT); iskemik, enfektif, inflamatuar veya travmatik çok sayıda hastalık için ya ana tedavidir ya da kalıcı sekelleri ve mortaliteyi önemli ölçüde azaltan yardımcı bir tedavidir. Literatürde, pediatrik popülasyonda HBOT uygulamalarıyla ilgili verilerin beklenenden az olduğu göze çarpmaktadır. Bu çalışmanın öncelikli amacı İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı'nda, HBOT uygulanan çocuk hastaların özelliklerinin ortaya konulması ve bu yaş grubuna hangi tanılarla HBOT uygulandığının saptanmasıdır. Çalışmanın diğer amaçları, tedavi sonuçlarını değerlendirmek ve HBOT ile ilişkili gelişen komplikasyonları belirlemektir. Hastalar ve Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı'nda 1990-2020 yılları arasında HBOT uygulanan 0-14 yaş grubu hastaların dosyaları geriye dönük olarak tarandı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri incelendi. Ayrıca hastalar, tedaviye yanıtları ve meydana gelen yan etkiler açısından değerlendirildi. Bulgular: On dört yaşından küçük toplam 299 çocuğa, 11 ana endikasyon ile 5110 HBOT seansı uygulandığı tespit edildi. Medyan yaşın 7 (2 gün-14 yaş) olduğu belirlendi. Tedavi sonuçları değerlendirildiğinde olguların %87,2'sinde iyileşme sağlandığı saptandı. Hastaların %4,5'inde HBOT ile ilişkili komplikasyonlar meydana geldiği görüldü. Santral sinir sistemi oksijen toksisitesinin 5110 tedaviden birinde geliştiği saptandı. Sonuç: Çalışmada, çocuk hastalarda HBOT'nin güvenli ve başarılı bir şekilde uygulandığı görülmüştür. Otuz yıllık bu tecrübenin sunulması, pediatrik hastaların HBOT endikasyonları açısından değerlendirilmesinde ve tedavinin yönetim sürecinde fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT) is either the main therapy method or an adjunctive therapy that significantly reduces permanent sequelae and mortality in many ischemic, infective, inflammatory, or traumatic diseases. Data on HBOT applications in the pediatric population is less than expected in the literature. The primary aims of the study are to reveal the characteristics of pediatric patients who had undergone HBOT in Istanbul University Faculty of Medicine, Department of Underwater and Hyperbaric Medicine, and to determine the diagnoses for which HBOT was applied to this age group. Other purposes of the study are to evaluate the treatment results and to determine the complications associated with HBOT. Patients and Methods: Charts of patients who were at age between 0-14 and underwent HBOT from 1990 to 2020 in the Underwater and Hyperbaric Medicine Department, Istanbul Medical Faculty, were evaluated retrospectively. The demographic and clinical characteristics of the patients were examined. In addition, patients were evaluated in terms with respect to their treatment response and the side effects they experienced. Results: A total of 299 children under the age of 14 had taken 5110 HBOT sessions with 11 main indications. The median age was 7 (2 days-14 years). The evaluation of treatment results showed that 87.2% of the cases had been cured. And 4.5% of pediatrics patients had experienced HBOT-related complications. Central nervous system oxygen toxicity was occurred once in 5110 therapy sessions. Conclusion: The study revealed that HBOT had been applied safely and successfully on pediatric patients. Presenting this 30-year experience will be beneficial in the evaluation of pediatric patient in terms of HBOT indications and the management of treatment.