Problemli internet kullanımı olan ergenlerde sosyal anksiyete düzeyleri ve siber zorbalık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between social anxiety levels and cyber bullying in adolescents with problems
  1. Tez No: 725436
  2. Yazar: BÜLENT ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM NEMMEZİ KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber internet hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Hayatının ergenlik döneminde yeni bir kimlik geliştiren ergenler, artan teknoloji kullanımıyla beraber sosyal ilişkilerinde zayıflama, internet bağımlılıklarında artış ve bununla beraber siber zorbalık eğilimlerinde de artış görülmektedir. Çalışmamızın amacı problemli internet kullanımı olan ergenlerde sosyal anksiyete düzeylerinin belirlenmesi ve sosyal anksiyete ile siber zorbalığa maruz kalma arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu çalışma tabakalı-örnekleme yöntemiyle yapılan kesitsel-tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmaya il merkezinde öğrenim gören 371 lise öğrencisi dahil edilmiştir. Veri toplama formunda 73 soru yer almaktadır. Demografik verilerin olduğu kişisel bilgi formu, young-internet bağımlılığı testi kısa formu, çocuklar için sosyal anksiyete ölçeği ve siber zorabalık ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPS 23 yüklenerek, Shapiro-Wilks ve Kolmogorov Smirnov testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the internet has become an indispensable element of our lives. Adolescents who develop a new identity in the adolescence period of their lives, weakening their social relations with the increasing use of technology, an increase in internet addiction and an increase in cyberbullying tendencies are seen. The aim of our study is to determine the social anxiety levels of adolescents with problematic internet use and to evaluate the relationship between social anxiety and exposure to cyberbullying. This study is a cross-sectional-descriptive study conducted by the stratifiedsampling method. 371 high school students studying in the city center were included in the study. There are 73 questions in the data collection form. Personal information form with demographic data, young-internet addiction test short form, social anxiety scale for children and cyberbullying scale were used. Data were evaluated with Shapiro-Wilks and Kolmogorov Smirnov tests by loading SPS 23.