Matematik Çantası Erken Eğitim Programının etkisi
The effect of the Mathematics Bag Early Education Program
- Tez No: 725449
 - Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı; Matematik Çantası Erken Eğitim Programının (MAÇEP) okul öncesi 57-69 aylık çocukların matematik becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma,“İç İçe Karma Desen”de yürütülmüş; nicel boyutun da ön test-son test-izleme testi kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak, deney ve kontrol grubu ölçüt örnekleme tekniğiyle oluşturulmuştur. Çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Mardin ili Artuklu ilçesinde bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 12'si deney, 10'u kontrol olmak üzere toplam 22 çocuk ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Matematik Çantası Erken Eğitim Programı (MAÇEP) hazırlanmıştır. Araştırmanın verileri, nicel boyutta Kişisel Bilgi Formu, Aydoğan vd. (2020) tarafından geliştirilen Erken Matematik Testi (EMAT); nitel boyutta ise, Ebeveyn Odak Grup Görüşme Formu ve MAÇEP Geri Bildirim Formu ile toplanmıştır. Araştırmada gerekli izinler alındıktan sonra, ebeveynler ile tanışma ve program tanıtım toplantısı yapılmış ve çocuklara ön testler uygulanmıştır. Ardından çalışma grubunun aldığı MEB (2013) Okul Öncesi Eğitim Programınının yanında deney grubuna MAÇEP 12 hafta süresince, 50 etkinlik olarak uygulanmıştır. Uygulama sonrasında son testler uygulanmış, deney grubu ebevynleri ile odak grup görüşmesi ve MAÇEP Geri Bildirim Formu ile nitel veriler toplanmıştır. Son testten 24 gün sonra deney grubuna kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırmada nicel veriler Mann Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Friedman Testi; nitel veriler ise içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda; MAÇEP'in deney grubunda yer alan 57-69 aylık okul öncesi çocukların matematik becerileri üzerinde etkili olduğu ve deneysel işlem sonrasında kalıcılığın devam ettiği, ayrıca MAÇEP'in ebeveynlerin, çocukların gelişimini destekleyecek ev ortamı oluşturma becerisini ve matematik etkinliklerine katılımını geliştirmede etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonunda, araştırmacılara ve ebeveynlere yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the effect of Math Bag Early Education Program (MBEEP) on 57 and 69 monthed children. Embedded mixed methods research design, pre-test post-test comparison group quasi-experimental and case study was used as a research method. In the research, the experimental and control groups were formed by criterion sampling technique and the purposive sampling method. The study group consists of 22 children and parents who attend a pre-school education institution in the Artuklu district of Mardin province in the 2020-2021 academic year, 12 of whom are experimental and 10 of whom are control group. With the scope of this study Math Bag Early Education Program (MBEEP) has been prepared. As a qualitative research Personal İnformation Form, Early Math Test (EMAT) which was developed by Aydoğan vd. (2020); as a quantitive research the data was collected through the Parent Focus Group Interview Form and the MBEEP Feedback Form. After obtaining the necessary permissions in the research, a meeting with the parents and a program introduction meeting were held and pre-tests were applied to the children. Then, besides the MEB (2013) Pre-School Education Program received by the study group, MBEEP was applied to the experimental group as 50 activities during 12 weeks. After the iplementation, post-tests were applied, and qualitative data were collected through the interview with the focus group, with the parents of the experimental group and the MBEEP Feedback Form. The persistancy test was applied to the experimental group 24 days after the last test. Quantitative data in the study were analyzed by Mann Whitney U Test, Wilcoxon Signed Rank Test and Friedman Test and qualitative data were analyzed by content analysis. As a result of the study; it was found that MBEEP was effective on the mathematics skills of 57-69 month-old preschool children in the experimental group, the persistancy continues after the experimental procedure, in addition, it has been determined that MBEEP is effective in improving parents ability to create the childrens participation in mathematics activities. At the end of the study, suggestions for researchers and parents has been given.