Comparing technical - aesthetical differences between 360 video and regular video: Creating an example virtual reality project
360 video ve geleneksel videonun teknik ve estetik yönlerden karşılaştırılması ve örnek bir sanal gerçeklik projesinin üretilmesi
  1. Tez No: 725475
  2. Yazar: ÖMER KARTELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sinemada geleneksel anlatım yöntemleri ile 360 videonun teknik ve estetik farklılıklarının ele alındığı bu çalışmada, ayrıca farklı formatlarda üretilmiş iki belgesel proje ile insan algısı üzerinde yarattığı etkiler değerlendirilip ölçümlenmiş senaryo aşamasından izleyiciyle buluştuğu noktaya kadar karşılaştırmalı ve kapsamlı sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Formatların teknik ve estetik yapıları karşılaştırılmış aynı kısa belgesel öyküsünün iki farklı formatta senaryo, çekim, kurgusu gerçekleştirilmiş aynı örnekleme iki ayrı formatta belgesel izlettirilmiş ve anket çalışması yapılmış, anketler değerlendirilmiş ve 360 videonun geleneksel belgesel çalışmasına göre etki değerlendirilmesine gidilmiştir. Sonuç olarak elde edilen verilerde sanal gerçeklik teknolojisiyle gerçekleştirilen proje üzerinden çıkarımların belli başlıları : İnsan mekan ilişkisi açısından sanal gerçeklik, Sürdürülebilirlik açısından sanal gerçeklik, Yeniden izleme isteği ve etkileşim açısından sanal gerçeklik, Duyusal ve Duygusal Etki açısından sanal gerçeklik, temel başlıkları üzerinden çıkarımlara gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the technical and aesthetic differences of regular video which is using traditional narration methods, and 360 videos are discussed and compared. The effects on human perception and viewing experience are analyzed with two documentary projects produced in different formats. Comprehensive results are aimed to be reached from start to end of the project making process until it meets with the audience. The technical and aesthetic structures of the formats were compared, the scenario shooting setup of the same short documentary story was carried out in two different formats, the same sample was made to watch the documentary in two different formats and a survey was conducted, the questionnaires were evaluated and the impact measurement of 360 videos was made according to the traditional documentary work. As a result, the main inferences from the project realized with virtual reality technology in the data obtained are: Inferences were made on the main titles of virtual reality in terms of human-space relationship, virtual reality in terms of sustainability, virtual reality in terms of re-watching and interaction, and virtual reality in terms of sensory and emotional effect.