Fen bilgisi öğretmen adaylarına öğretim sürecinde web 2.0 araçlarını kullandırmaya yönelik yapılan bir eğitimin değerlendirilmesi
Evaluation of a training to make preservice science teachers' use web 2.0 tools during instruction
  1. Tez No: 725541
  2. Yazar: AYBERK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarına öğretim sürecinde Web 2.0 araçlarını kullandırmaya yönelik bir eğitim uygulayarak, bu eğitimin öğretmen adaylarının Web 2.0 araçlarını kullanarak materyal tasarlama durumları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırmada, özel durum yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat,“Öğretmenlerin Dijital Öğretim Materyali Geliştirme Öz-Yeterlilikleri Ölçeği”ve doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 Eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi öğretmenliği programında öğrenim gören 16 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Fen bilgisi öğretmen adaylarına,“Öğretmenlerin Dijital Öğretim Materyali Geliştirme Öz-Yeterlilikleri Ölçeği”ön-son test olmak üzere iki kere uygulanmıştır. Web 2.0 araçlarının öğretimine yönelik geliştirilmiş eğitim, katılımcıların ders saatleri dışında ve üç haftada toplam 25 tane 40dk'lık derslerden oluşan sürede tamamlanmıştır. Nicel veriler SPSS 26 programıyla, nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda, Web 2.0 araçlarının öğretimine yönelik geliştirilmiş eğitimin, öğretmen adaylarının dijital öğretim materyali geliştirme yeterliliklerini olumlu yönde etkilediği, Web 2.0 araçlarının öğrenme süreçlerinde kullanımına yönelik farkındalıklarını artırdığı, Web 2.0 araçlarını kullanabilme konusunda, yeterli görmeye başlamalarını sağladığı ve Web 2.0 araçlarının kavram öğretiminde kullanımının öneminin farkına vardıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda araştırmaya, öğretmen adaylarına Web 2.0 araçlarını kullanmaya yönelik olarak, lisans programlarında seçmeli derslerin konulması vb. önerilerle son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the effect of this training on the pre-service teachers' ability to design materials using Web 2.0 tools by applying a training for pre-service science teachers to use Web 2.0 tools in the teaching process. In the research, the special case method was used. Semi-structured interview,“Teachers' Digital Teaching Material Development Self-Efficacy Scale”and document analysis were used as data collection tools. The sample of the research consists of 16 prospective science teachers studying in the Science teaching program of the Faculty of Education of Recep Tayyip Erdogan University in the fall semester of the academic year 2021-2022. The“Teachers' Digital Teaching Material Development Self-Efficacy Scale”was applied to science teacher candidates twice as a pre-final test. The training for the teaching of Web 2.0 tools was completed during a total of 25 40min lessons outside of the participants' class hours and in three weeks. Quantitative data were analyzed with SPSS 26 program and qualitative data were analyzed with content analysis. At the end of the study, improved teaching web 2.0 tools for education, teacher candidates teaching material that has a positive impact on developing digital competencies, to increase their awareness of Web 2.0 tools for use in the learning process, it provides enough about to be able to use Web 2.0 tools to start to see and realize the importance of the concept of Web 2.0 tools in teaching that the use is concluded. In accordance with these results, in order to use the Web 2.0 tools for research, teacher candidates, elective courses in undergraduate programs, etc. the proposals have been terminated.