Fizik öğretiminde akıllı telefon kullanımı geometrik optik örneği
Using smartphones in physics teaching the example of geometricoptics
  1. Tez No: 725540
  2. Yazar: EZEL AÇIKGÖZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK KAĞAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Yaşanan Covid-19 pandemisiyle, ülkemizde ve dünyada eğitim alanında yeni ihtiyaçların ortaya çıktığı görülmüştür. Özellikle uzaktan eğitim sürecinde bu ihtiyaçları karşılamada hayatın her alanında teknoloji kullanımı kaçınılmaz hale gelmiştir. Alanyazın incelemesi sonrası hayatımızın her alanında kullandığımız akıllı telefonların öğretim ortamlarımıza da dahil edilmesi gerekliliği ile karşılaşılmıştır. Bu gerekliliklerden hareketle, bu çalışmada örnek etkinliklerle akıllı telefonların fizik öğretiminde kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ilinde bir devlet lisesinin 10. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada karma araştırma modeli ve örnek olay deseni (durum çalışması) kullanılmıştır. 10. sınıf optik ünitesinde yer alan konuları işlerken uzaktan ve yüz yüze eğitimde kullanılabilecek örnek etkinlikler, etkinlikler için öğretmen ve öğrenci yaprakları hazırlanmıştır. Böylelikle konular öğrencilerle akıllı telefon kullanarak sanal laboratuvar ortamında tekrar edilmiştir. Bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntem ve teknikleriyle veriler toplanmış, analiz edilmiş ve bulgulara ulaşılmıştır. Çalışmada nitel veriler araştırmacının uzman görüşleri alarak geliştirdiği fizik başarı testinin öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmasıyla elde edilmiştir. Nitel veriler öğrencilerle yapılan görüşmelerle, gözlem ve saha notlarıyla elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin test puanlarında anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre akıllı telefonla örnek etkinlikler yapılarak fizik dersi işlenmesine yönelik öğrencilerin genellikle olumlu yönde görüş bildirdikleri görülmüştür. Araştırmada edinilen tecrübenin ve toplanan verilerin; eğitimciler, eğitsel içerik hazırlayan yazılımcılar, kitap yazarları, öğrenci, veli ve eğitim politikalarını belirleyen kesimden birçok kişi için faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the Covid-19 pandemic, it has been seen that new needs have emerged in the field of education in our country and in the world. Especially in the distance learning process, the use of technology has become inevitable in all areas of life to meet these needs. After the review of the literature, it was encountered that the smartphones that we use in all areas of our lives should be included in our teaching environments. Based on these requirements, it is aimed to popularize the use of smartphones in physics teaching with sample activities in this study. The study was carried out with 10th grade students of a public high school in Ankara in the 2020-2021 academic year. Mixed research model and case study design (case study) were used in the study. While teaching the subjects in the 10th grade optics unit, sample activities that can be used in distance and face-to-face education, teacher and student leaflets were prepared for the activities. Thus, the subjects were repeated with the students in a virtual laboratory environment using a smart phone. In this research, data were collected, analyzed and the findings were reached with quantitative and qualitative research methods and techniques. In the study, qualitative data were obtained by applying the physics achievement test, which was developed by the researcher by taking expert opinions, to the students as a pre-test and post-test. Qualitative data were obtained through interviews with students, observations and field notes. As a result of the analysis, a significant difference was found in the test scores of the students. According to the results of the research, it was seen that the students generally gave positive opinions about teaching physics lessons by doing sample activities with a smart phone. The experience gained in the research and the data collected; It is expected to be beneficial for educators, software developers who prepare educational content, book writers, students, parents and many people from the society that determines education policies.