Türkçe ve Kazakça'nın sesbilim açısından karşılaştırılması
Comparison of Turkish and Kazakh language in terms of phonology
- Tez No: 72556
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Ele aldığımız bu çalışma, Türkçe ve Kazakçayı karşılaştırmayı amaçlamaktadır, ama konusu yalnızca Sesbilim açısından iki dilin incelenmesi olarak sınırlandırılmıştır. Çünkü hem kuramsal olarak, hem uygulamalar olarak iki dili her yönden karşılaştırmak zorluklar yaratmaktadır. Giriş başlığı altında çalışmamızı yabancı dil öğretimini kolaylaştırma amacıyla, iki dil arasındaki benzer ve farklı yönlerini ortaya koyarak, benzerliklerden farklı yönlerinin daha çok olduğunu belirledik. ikinci bölümde kuramsal çerçeveyi çizdikten sonra, Karşılaştırmalı Dilbilim, Konuşma ve Yazı Dili hakkında açıklamalar yaptık. Üçüncü bölümde ise, Türkçe ve Kazakçanın özellikleri başlığı altında önce Genel Türk dillerinin tarihi gelişiminin seyrini göstermek amacıyla eski ve yeni dönem kaynaklarından bahsettik. Daha sonra Sesbilim, Ses oluşumu ve Sesbirim ile ilgili tanımları ortaya koyduk. Dördüncü bölümde Türkçe ve Kazakçadaki Sesbilimsel Görünümler başlığı altında Türkçe ve Kazakçanın ses dizgelerini, seslerin özelliklerini ve dağılımlarını ortaya koymaya çalıştık.. Beşinci bölümde Türkçe ve Kazakçayı karşılaştırarak, iki dil arasındaki sessel benzerlik ve farklılıklarını belirlemeye çalıştık. Altıncı bölümde tespit ettiğimiz benzerlik ve farklılıkların değerlendirmesini yaptık. Ayrıca Kazak öğrencilerinin alfabe farklılıklarından kaynaklanan ve ses konusunda karşılaştıkları güçlüklerini belirleme yoluna gittik. Sonuç bölümünde çalışmasımızın tümünü genel olarak değerlendikten sonra, Türkçe öğrenimine dair kendi önerilerimizi sunduk.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study,our aim is to compare Turkish and Kazakh language,but the subject is restricted only to comparing the two languages referring to phonology.Because comparing the two languages both as theoretical and as applications creates difficulties. In order to make foreign language teaching easier,under the heading of Introduction, we pointed the similarities and differences between two languages,we found out that there are much more differences than the similarities.Besides we tried to point the sources we used. In the second part,after drawing the theoretical frame, we made explanations about Comperative Linguistics.Spoken and Written language. In the third part,under the heading of Turkish and Kazakh language features,in order to display the chronological order of General Turkish languages. We mentioned the source of old and new period sources. After that we pointed the definitions related to phonology,phonem and sound formation. In the fourth part under the the heading of Phonological Views of Turkish and Kazakh Languages,we tried to point the sound sequences of Turkish and Kazakh languages,the features of sound and sound divisions. In the fifth part by comparing Turkish and Kazakh language we tried to determine the sound differences and the similarities between the two languages. In the fifth part called Evaluation,we made the evaluation of the similarities and the differences which we found out.Besides,we determined the difficulties which Kazakh learners face resulting from alphabet differences and the sound. In the Conclusion part,after evaluating the whole study in general,we presented our own proposals on Turkish language learning.