Öğretmenevleri çalışanlarının demografik özellikleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on the investigation of the relationship between demographic characteristics and organizational commitment of teachers' houses staff
  1. Tez No: 725571
  2. Yazar: ABDULLAH KÜRŞAT BALTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde ve dünyada doğru çalışanı bulmak ve istihdam etmek gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Özellikle kısa süreli çalışan ve sürekli iş değiştiren çalışanlar yüzünden işletmelerin kaynakları boşa harcanmaktadır. Bir çalışanın herhangi bir kuruma adapte olması, kurumun kültürünü, ürünleri, müşterileri, tedarikçileri ve rakipleri tanıması zaman isteyen bir konudur. Kurumlarına bağlılık hissetmeyen çalışanlar sık sık iş değiştirerek hem kendilerine hem de kurumlarına zarar vermektedirler. Bu çalışmada örgütsel bağlılık ve demografik özellikler konuları beraber incelenerek, aralarındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, ülke genelinde yapılan ve 126 öğretmenevinin çalışanları ile gerçekleştirilen bir çalışmadır. Ankete 655 kişi katılmış olup, 7 kişinin anketi özen göstermeden doldurduğu gözlemlendiği için, bu 7 kişinin verileri hesaba katılmamıştır. Bunlara ilave olarak bugüne kadar ki örgütsel bağlılık çalışmalarının literatür incelemeleri yapıldığında, öğretmenevleri ile ilgili yazılmış bir tez veya makaleye rastlanılmadığı için konu hem bakanlık hem de öğretmenevleri yöneticileri için de oldukça önemlidir
Özet (Çeviri)
In our country and in the world, finding and employing the right employee is becoming more and more important day by day. The resources of the enterprises are wasted, especially due to short-term employees and constantly changing jobs. It takes time for an employee to adapt to any institution, to get to know the culture, products, customers, suppliers and competitors of the institution. Employees who do not feel committed to their institutions change jobs frequently, harming both themselves and their institutions. In this study, organizational commitment and demographic characteristics were examined together and the relationship between them was tried to be determined. This study is a study carried out with the employees of 126 teacher houses across the country. 655 people participated in the survey and since it was observed that 7 people filled the survey carelessly, the data of these 7 people were not taken into account. In addition to these, when the literature review of the organizational commitment studies to date is made, since there is no thesis or article written about teachers' houses the subject is also very important for both the ministry and the teachers' house administrators.