Deleuze ve Guattari bağlamında ikili zıtlıklar, kategorizasyon ve cinsiyet kategorileri: Fleabag ve Killing Eve incelemesi
Binary oppositions, categorisation and gender categories within the context of Deleuze and Guattari: Fleabag and Killing Eve analysis
- Tez No: 725591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR GÜRSES KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Philosophy, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kategorize etme, dünyayı tanımlayıp sınıflandırma konusunda başvurulan bir bilişsel yöntemdir. Çevrenin belirsizliğini azaltmak gibi işlevleri olan kategorizasyon aynı zamanda ayrımcı pratikleri meşrulaştıracak düşünme biçimlerine de hizmet edebilmektedir. Bireyler, sosyal kimliklerini oluştururken biz-onlar gibi sosyal kategorizasyona dayalı ikili düşünceden referans almaktadır. Bu kategoriler ne kadar sabit ve birbirine zıt görülürse o kadar pekiştirilmektedir. Sabit ikili zıtlıklar üzerinden kategorize etmeye yönelik düşünme biçimine bakıldığında, bunun oldukça köklü bir alışkanlığın ürünü olduğu söylenebilir. Batı düşüncesi ve ondan türetilen klasik metinlerde uzun yıllar boyunca hakim olarak ilgili dizgede düşünceler üretilmiştir. Aynı zamanda bu zıtlıkların kurulumunda aşağı olarak konumlanan terimlerin 'kadın' kategorisiyle, üstün olarak konumlanan terimlerin ise 'erkek' kategorisiyle eşleştirildiği göze çarpmaktadır. Bu çalışmada, kategorilerin sabit ve verili olarak kurulduğu, bedenin zihne, doğanın kültüre, kadının erkeğe tabi kılındığı normatif düşünce biçimine yönelik eleştiriler ele alınacak ve bunun dışındaki olasılıklara ilişkin alternatif düşünceler incelenecektir. Bu perspektifte, Gilles Deleuze'ün felsefi yönteminin ve Félix Guattari'yle beraber yaptıkları yaratıcı çalışmalarının, ikili zıtlıklara ilişkin kategorilere olan etkisi tartışılacaktır. Aynı zamanda bu etkinin feminist düşünceye olan katkıları araştırılacak ve buradan hareketle Phoebe Waller-Bridge'in senaryosunu yazdığı Fleabag (2016-2019) adlı televizyon dizisi ile senaryosunda baş yazar olarak yer aldığı Killing Eve (2018- ) adlı televizyon dizisinin 1. Sezon'u incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In cognitive terms, categorization is the act of describing and classifying the world. The process of categorizing, which relieves uncertainty about the perceived environment, can also allow for thinking that will legitimize discriminatory practices. Individuals create their social identities by using social categorizations based on binary thinking, such as us-them. The more these categories become fixed and contradictory, the more they strengthen. By thinking about categorization through fixed binary oppositions, it can be said that this mindset is a deeply ingrained habit. The Western concept of thought and the classical texts that are descended from it have dominated the related system for many years. At the same time, it is striking how inferior terms are paired with the category of“female”, whereas superior terms are paired with the category of“male”. In this study, the alternatives of the normative thoughts, which makes fixed and given categories; subordinates the body to the mind, the nature to the culture, and the woman to the man, will be examined. The influence of Gilles Deleuze's philosophical methodology and his creative collaborations with Félix Guattari on binary oppositions will be discussed in this context. Also, the contribution of this influence to feminist thought will be examined through an examination of the Fleabag (2016-2019) television series, for which Waller-Bridge wrote the scripts, and the first season of Killing Eve (2018- ), for which she was the lead writer.