The effect of web 2.0 tools on social presence in synchronous online English classes: A study with high school students
Web 2.0 araçlarının eş zamanlı çevrimiçi İngilizce derslerinde sosyal bulunuşluğa etkisi: Lise öğrencileriyle bir çalışma
- Tez No: 725592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Covid19 pandemisinden sonra uzaktan eğitim tüm dünyada daha fazla önem kazanmış ve uzaktan eğitimin kalitesinin artırılması ihtiyacı eğitimin her kademesi için bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak uzaktan eğitimde öğrenciler, çevrimiçi eğitimin kalitesini düşüren izolasyon ve yalnızlık duygularıyla karşı karşıya kalmaktadır. Çevrimiçi öğrenme literatürünün gösterdiği gibi, katılımcıların kendilerini kişisel olarak ifade etmelerini ve çevrimiçi bir topluluğa ait hissetmelerini sağlayan sosyal bulunuşluk teşvik edildiğinde, izolasyon ve yalnızlık duyguları azalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Web 2.0 araçlarının eş zamanlı çevrimiçi dil sınıflarında öğrencilerin sosyal bulunuşluklarını artırmada bir etkisinin olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Araştırma Ankara'da 26 gönüllü 9. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Rourke ve arkadaşları (2001) tarafından geliştirilen sosyal bulunuşluk göstergeleri ile iki öğrenci grubundan oluşan toplam 8 oturum analiz edilmiştir. Online İngilizce dersleri kayıt altına alınmış ve sosyal bulunuşluk çerçevesinde yer alan kodlama şeması ile transkript analizi yöntemi kullanılmıştır. İlk olarak öğrenenlerin sosyal bulunuşluk yoğunlukları ve çerçevede yer alan sosyal bulunuşluğun üç kategorisinde farklılık olup olmadığını ortaya koymak için ANOVA testi uygulanmıştır. Sosyal bulunuşluğun 12 göstergesi ise bağımsız T testi ile analiz edilmiştir. İki grubu karşılaştırmak için ise çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin Web 2.0 araçları olan ve Web 2.0 araçları olmayan derslerdeki sosyal bulunuşluk yoğunluğunun her iki grupta da değişmediği; ancak sadece bazı göstergelerde anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur; bunlar etkileşimli iletişim kategorisi altında açıkça başkalarının mesajlarına atıfta bulunmak, iltifat etmek/takdir etmek ve anlaşmayı ifade etmektir. Araştırmadan elde edilen bulguların, sosyal bulunuşluk alanında yapılan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir çünkü konu ile ilgili birçok önceki araştırma sadece yükseköğretime odaklanmıştır ve asenkron ortamlarda yapılmıştır ancak şu an dünya genelinde değişen koşullara bağlı olarak eğitimin her kademesinde ve senkron ortamlarda uzaktan eğitimin kalitesinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Distance education has gained great importance all around the world after the Covid19 pandemic and the need for improving the quality it became a necessity for all levels of education. However, in distance education, students face feelings of isolation and loneliness which decreases the quality of online education. As online learning literature shows, when social presence which refers to the extent which makes participants express themselves personally and feel belonging to an online community is fostered, the feelings of isolation and loneliness decrease. The purpose of this study is to find out whether Web 2.0 tools have an effect on promoting the social presence of the students in synchronous online language classes of high school students. The research was conducted with 26 volunteer 9th grade students in Ankara. Two groups of students were formed and 8 sessions were analyzed in total with social presence indicators developed by Rourke et al. (2001). The online English lessons were recorded and the transcript analysis method was used through the coding scheme in the framework. First of all, ANOVA test was applied for depicting whether there are any differences in the social presence density of the learners and the three categories of social presence. The 12 indicators of social presence were analyzed with independent T test. To compare two groups, multivariate analysis of variance (MANOVA) was used. It has been found in the study that, the social presence density of the students in the lessons with Web 2.0 tools and without Web 2.0 tools do not change in both of the groups; however, a meaningful difference was found only in the indicators; referring explicitly to others' messages, complimenting/expressing appreciation and expressing agreement under interactive communication category. The findings obtained from the research is believed to contribute to the literature as most studies in the field of social presence have only focused on higher education and conducted in asynchronous learning environments and there emerged a need for improving the quality of distance learning in all levels of education in synchronous environments as a result of the changing circumstances all around the world due to the pandemic.