Emergency remote teaching and learning behind the screen: A case study on the perspectives of freshman ELT students and their instructors
Acil uzaktan öğretim ve öğrenimin perde arkası: Birinci sınıf İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının görüşleri üzerine bir durum çalışması
  1. Tez No: 670305
  2. Yazar: PINAR DİNÇER DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Koronavirüs salgınını kontrol altına almak için getirilen kısıtlamalar, tüm eğitsel faaliyetlerin çevrimiçi ortama taşınmasına neden olmuş ve eğitim dünyası daha önce görülmemiş değişimlere maruz kalmıştır. Bu çalışma, Kovid-19 salgının dayattığı Acil Uzaktan Öğretim'e karşı Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği birinci sınıf öğrencilerinin ve bu öğrencilerin derslerine giren öğretim elemanlarının bakış açılarını incelemeyi hedeflemektedir. Nitel bir durum çalışması olarak tasarlanan bu çalışmada, veri kaynakları olarak yansıtıcı günlükler, odak grup görüşmeleri ve sanal sınıf gözlemleri kullanılmıştır. Çalışmaya, 11 birinci sınıf öğrencisi ile onların derslerine giren 4 öğretim elemanı olmak üzere toplam 16 kişi katılmıştır. Veriler, nitel içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma bulguları, Acil Uzaktan Öğretimin hem öğrenciler hem de öğretim elemanları için zorlu ve çoğunlukla dezavantajlı bir süreç olduğunu göstermiştir. Dezavantajlar arasında teknik sorunlar, kişiye özgü sorunlar, canlı derslerle ilgili sorunlar ve ödev/sınavlarla ilgili sorunlar yer almaktadır. Avantajlar ise kişiye özgü, canlı derslere özgü ve sınavlara özgü avantajlardan oluşmaktadır. Son olarak, çalışma bulguları ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmış ve gelecek çalışmalar için çeşitli uygulamalar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Owing to the fact that all educational activities have been moved to an online setting due to restrictions to control the spread of Corona Virus, the realm of education has been subject to unprecedented changes. Therefore, this research aims to investigate the perspectives of freshman ELT students and their instructors at Anadolu University regarding the Emergency Remote Teaching (ERT) practice enforced by the Covid-19 pandemic. Designed as a qualitative case study, this research has employed reflective journals, virtual focus group discussions, and virtual classroom observations as sources of data. A total of 16 participants took part in this research, 11 freshman students and 4 of their instructors. The data has been analyzed through qualitative content analysis, and the research findings have shown that the ERT practice has been a challenging and mostly disadvantageous process for both students and their instructors. Among the disadvantages are technical problems, self-related problems, student and instructor-related problems, live session-related problems, and assignment and exam-related problems. The advantages reported by the participants include self-related advantages, live session-related advantages, and exam-related advantages. Lastly, the findings have been discussed in accordance with the relevant literature, and various implications have been drawn along with suggestions for future studies.