Yaşamın anlamının öncülleri olarak öz-şefkat ve ruminasyon: Lise öğrencileri üzerine ilişkisel bir araştırma
Self-compassion and rumination as pioneers of the meaning in life: A relational research on high school students
- Tez No: 725687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, lise öğrencilerinde yaşamın anlamının öncülleri olarak öz-şefkat ve ruminasyonun lise öğrencileri üzerine etkisini incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Malatya Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel liseler; örneklemini ise basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiş, yaşları 14 ile 18 arasında değişen 358 kız, 233 erkek toplam 591 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Yaşamın Anlamı Ölçeği Lise Formu, Ruminasyon Ölçeği ve Öz-Şefkat Ölçeği Lise Formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizi testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin yaşamın anlamı düzeyi“yüksek”, ruminasyon düzeyi“düşük”, öz-şefkat düzeyi“orta”olarak belirlenmiştir. Yaşamın anlamı düzeyinin sınıf kademesi, algılanan akademik başarısına göre; ruminasyon düzeyinin cinsiyet, lise türüne göre; öz-şefkat düzeyinin ise cinsiyet, lise türü, algılanan akademik başarıya göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Lise öğrencilerinin yaşamın anlamı ile ruminasyon düzeyleri arasında orta düzeyde negatif yönde; yaşamın anlamı düzeyi ile öz-şefkat düzeyi arasında orta düzeyde pozitif yönde; öz-şefkat düzeyi ile ruminasyon düzeyi arasında orta düzeyde negetif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Lise öğrencilerinin ruminasyon ile öz-şefkat düzeyleri birlikte yaşamın anlamı düzeylerini yordamaktadır. Başka bir ifade ile lise öğrencilerinin öz-şefkat düzeyleri yaşamın anlamı düzeylerini olumlu etkilerken ruminasyon düzeyeleri yaşamın anlamı düzeylerini olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effects of self-compassion and rumination on high school students as the antecedents of the meaning of life in high school students. The research was carried out according to the relational survey model, one of the quantitative research methods. The universe of the research consists of public and private high schools affiliated to Malatya National Education Directorate; The sample consists of 591 high school students, 358 girls and 233 boys, aged between 14 and 18, selected by simple random sampling method. Data were collected through the Personal Information Form, the Meaning of Life Scale High School Form, Rumination Scale, and the Self-Compassion Scale High School Form. Independent group t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analysis tests were used in the analysis of the data. As a result of the research, the meaning of life level of high school students was determined as“high”, the level of rumination“low”, and the level of self-compassion“medium”. According to the grade level of the meaning of life level and perceived academic success; rumination level by gender, high school type; It was determined that the level of self-compassion differed significantly according to gender, high school type, and perceived academic success. There was a moderate negative direction between the meaning of life and rumination levels of high school students; moderately positive between the level of meaning of life and the level of self-compassion; It has been determined that there is a moderately negative significant relationship between the level of self-compassion and the level of rumination. Rumination and self-compassion levels of high school students predict the meaning of life together. In other words, while high school students' self-compassion levels affect their meaning of life positively, their rumination levels negatively affect their level of meaning in life.