COVİD 19 salgını sürecinde kamu çalışanlarının stratejik düşünce ve liyakat anlayışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between strategic thinking and merit understanding of public employees in the COVID 19
- Tez No: 725733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKÇAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı Covid 19 salgını sürecinde kamu çalışanlarının stratejik yönetim ve liyakat anlayışları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Yaptığımız bu araştırma veri toplama araçlarına ve katılımcıların sorulara verdikleri cevaplar ile sınırlıdır. Araştırma Ardahan İlinde bulunan Ardahan Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, İl Defterdarlık Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olmak üzere toplam 361 kamu personelinden oluşturmaktadır. Çalışmada, araştırmaya katılan kamu çalışanlarının stratejik yönetim anlayışları ile ilgili cevaplarının genel ortalaması x=3,58±0,87 olarak belirlenmiştir. Alt boyutlarına bakıldığında ise kaynak boyutunda x=3,60±0,96 ortalama, çevre boyutunda x=3,56±0,86 ortalama elde edilmiştir. Buna göre kamu çalışanlarının stratejik yönetim algılarının yüksek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca araştırmaya katılan kamu çalışanlarının liyakat anlayışları ile ilgili cevaplarının genel ortalaması x=3,73±0,94 olarak belirlenmiştir. Alt boyutlara bakıldığında ise liyakat boyutunda x=3,68±1,02 ortalama, yetiştirme boyutunda x=3,74±0,99 ortalama, atama boyutunda x=3,79±0,99 ortalama ve değerlendirme boyutunda x=3,72±1,06 ortalama elde edilmiştir. Buna göre kamu çalışanlarının liyakat anlayışlarının da yüksek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the civil servants' understanding of strategic management and merit during the Covid-19 pandemic. Our research is limited to the data collection tools and the answers given by the participants to the questions. The sample consists of public employees from Ardahan province; Ardahan Governorship, Provincial Police Department, Special Provincial Administrations, Provincial Revenue Office, and Provincial Directorate of Youth and Sports. It consists of a total of 361 public personnel. In the study, the average of the scores of the responses of the public employees about their strategic management understanding was determined as x=3.58±0.87. When the sub-dimensions were examined, the average score in the source dimension was found as x=3.60±0.96 and the average score in the perimeter dimension was x=3.56±0.86. Accordingly, we can conclude that the strategic management perceptions of public employees are at a high level. In addition, the average of the scores of the responses by the public employees about their understanding of merit was determined as x=3.73±0.94. When the sub-dimensions were examined; the average score in the competence dimension was found to be x=3.68±1.02, the average score in the cultivation dimension was found to be x=3.74±0.99, the average score in the assignment dimension was found to be x=3.79±0.99, and the average score in the evaluation dimension was found to be x=3.72±1.06. Accordingly, we can conclude that the competence understanding of public employees is also at a high level.