Türkiye'de Sayıştay'ın bütçe denetim fonksiyonu
Budget inspection function of audit office in Turkey
- Tez No: 72575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAMİ KÜKRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Devletin yaptığı hizmetler kamu ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Kamu ihtiyaçlarım karşılamak üzere devlet ve tüm kamu kuruluşlarının ekonomik değerler elde etmesi ve bunları kullanması bütçe ile sağlanır. Günümüzde kamu harcamalarının sonuçlan, kamu hizmetlerinin etkinliği ile ölçülmektedir. Kamu hizmetlerinin etkinliği ise, bütçe ile sağlanmaktadır. Yürütme organı, gelir toplama ve bu gelirleri kamu hizmetleri için gider yapma yetkisini Bütçe Kanunu ile elde eder. Toplanan gelir ve yapılan giderlerin sağlıklı ve amacına uygun olarak yapıldığının tespiti, ancak bütçe denetimi ile sağlanır. Bunun bir doğal sonucu olarak harcama yetkisini veren birimin denetleme hakkı da kendiliğinden doğar. Denetimin istenen şekilde olmasında, muhasebe kayıt sisteminin varlığı önemli bir rol oynar. Ülkemizde, bütçe denetim hakkı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne aittir. Ancak Meclis, bu denetim hakkım kanunla Sayıştay'a devretmiştir. Sayıştay bütçenin uygulanmasında doğrudan denetim hakkına sahiptir. Sayıştay'ın bütçe denetimi ise; idari, yargı ve teşrii olmak üzere üç şekilde gerçekleşir. İşte Sayıştay'ın bütçe denetiminde Devlet Muhasebesinin önemli rolü vardır. Araştırma, toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Bütçe Denetiminde Kanuni Esaslar, ikinci bölümde, Bütçe Denetiminde Sayıştay'ın Görev ve Yetkileri, üçüncü bölümde, Bütçe Denetiminde Devlet Muhasebe Sisteminin Esasları ve son bölümde ise, Sayıştay'ın Bütçe Uygulamasında ve Sonrasında Denetiminden sözedilerek, sorunlar belirtilmiş ve sorunların çözümü için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The services government offers differ according to the public needs. The ensurance of economic values and using of these by the government and all of the public organizations to meet the public needs is provided by the budget. Today results of the public expenditures are measured by the efficiency of the public services. The efficiency of the public services is provided by the budget. Application organ take the authority for collecting revenues and using these for the expen ditures of public services by the Budget low. The determination of whether the revenue and the expenditures made is performed truely and according to the aims is only provided by budged auditing. As a resutt of this with the authority of expenditure the authority of auditing automatically arises. Existence of the accounting record system plays an important role for the audit to be in the desired form. In ar country, the riğt of budget auditing belongs to Turkish Great National Assembly. The Assembly has transferred this auditing riğt to excheguer and Audit Department. This deparment has the right of direct auditing in the budget application. The department's budget auditing is realized in three forms as administrative, Judgement and legislative. Thus in department's budget auiditing Government Accounting has an important role. This research is consisted of far sections. By mentioning about budget and auditing concepts in the first, Exceheguer and Audit Deparment and its role in the audit of budget in the second, public acounting and Turkish public acointing in the third and the audit of Excheguer and Audit Department in the budget application and after the budget application in the faith section the problems are determined and suggestions are presented for the solutions of the problems.