Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festival deneyimlerinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkileri
The effects of Ayancık Culture Linen and Wood Festival experiences on customer satisfaction
  1. Tez No: 725807
  2. Yazar: BÜŞRA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Festivaller, insanların eğlenceli vakit geçirmesine, sosyalleşmesine, kültürleşmesine olanak sağlayan farklı seçenekleriyle her zaman tercih edilebilecek dolu dolu zaman geçirilebilen toplumsal bir organizasyondur. Bu açıdan Ayancık ilçesinde yapılan festivallerin başlangıcından itibaren günümüzü kadar gösterdiği değişim ve gelişim detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, ilçede her yıl düzenli olarak yapılan Ayancık Kültür Keten ve Ahşap festivallerini değerlendirmek ve festivale katılım sağlayan yerli halkın memnuniyetini ölçmektir. Memnuniyeti ölçmede hizmet kalitesi boyutlarından (erişim ve altyapı, mekan ve personel, ürün) yararlanılmıştır. Çalışmada ilk olarak literatür taraması yapılarak teorik çerçeve ve kavramları anlamlı kılmak üzere altyapı oluşturulmuştur. Kuramsal çerçeveye uygun olarak değişkenler belirlenmiştir. Araştırma evrenini 23.739 kişilik nüfusu ile Sinop iline bağlı Ayancık ilçesinde yaşayan halk oluşturmaktadır. Araştırma verileri anket tekniği ile toplanmıştır . Toplamda kolayda örnekleme yöntemi ile 530 anket elde edilmiştir. Öncelikle toplanan anketlerin güvenirlik analizi yapılmıştır. Daha sonra temel analiz tekniği olarak açımlayıcı faktör analizine tabi tutulmuştur. Açımlayıcı faktör analizi ile faktörleşme sonuçları belirlenmiştir. Bu analiz, küçük ölçekli yapılan bir festival etkinliğinin hizmet kalitesi boyutlarının memnuniyet üzerinde etkisininin olup olmadığını değerlendirmek üzere regresyon analizinden faydalanılmıştır. Bu analizler neticesinde araştırmada kurgulanan erişim ve altyapı kalitesinin memnuniyeti istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, mekan ve personel kalitesinin memnuniyeti istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediği ve ürün kalitesinin memnuniyet üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkisinin olduğu yönünde kurulan hipotezler deseklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Festivals are a social organization that can always be preferred with different options that allow people to have fun, socialize and acculturate. In this respect, the change and development of the festivals held in Ayancık district from the beginning to the present day has been examined in detail. The aim of this study is to evaluate the Ayancık Culture Linen and Wood festivals held every year in the district and to measure the satisfaction of the local people participating in the festival. Service quality dimensions (Access and infrastructure, venue and staff, product) were used to measure satisfaction. In the study, firstly, a literature review was made and an infrastructure was created to make the theoretical framework and concepts meaningful. Variables were determined in accordance with the theoretical framework. The population of the research consists of the people living in Ayancık district of Sinop province with a population of 23,739. Research data were collected by questionnaire technique. In total, 530 questionnaires were obtained by convenience sampling method. First of all, the reliability analysis of the collected questionnaires was made. Then, it was subjected to exploratory factor analysis as a basic analysis technique. Factorization results were determined by exploratory factor analysis. In this analysis, regression analysis was used to evaluate whether the service quality dimensions of a small-scale festival event have an effect on satisfaction. As a result of these analyzes, the hypotheses established in the research that the access quality established in the research affect satisfaction in a statistically significant and positive way, that the quality of the space affects satisfaction in a statistically significant and positive way, and that the product quality has a statistically significant and positive effect on satisfaction were supported.