Suriye Gazetesi'ne göre Suriye vilayeti (1899-1901)
Syria province according to Syria newspaper (1899-1901)
  1. Tez No: 725810
  2. Yazar: HÜSEYİN KILBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osmanlı Devleti'nde gazetecilik faaliyetleri, 7 Kasım 1864 yılında yayınlanan Vilayet Nizamnâmesiyle farklı bir boyut kazanmış olduğunu ve basın yayın faaliyetlerinin artık büyük şehirlerden taşraya indiğini görmekteyiz. Mithat Paşa tarafından ilk kurulan Tuna Gazetesini, imparatorluk coğrafyasının önemli merkezlerinde kurulan diğer vilayet gazeteleri takip etmiş olup, bu gazeteler Osmanlı yönetiminin taşra ile irtibatını güçlendirmek, hem bölge halkını pek çok konuda bilinçlendirmek hem de dış tehditler tarafından halkın kışkırtılmasını önlemek için önemli bir araç olarak kullanılmıştır. 1866 yılında Suriye Vilayetinin merkezi Şam'da çıkartılmaya başlanan Suriye Gazetesi buna bir örnektir. Bu çalışmamızda vilayet gazetelerini genel bir çerçeve içerisinde tanıtıp, özelde Suriye Gazetesi nüshalarından o dönem Suriye'nin idarî, askerî, sosyal, iktisadî ve kültürel yönleriyle değerlendirilmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
We see that journalism activities in the Ottoman Empire gained a different dimension with the Provincial Regulations published on November 7, 1864, and the press activities now descended from the big cities to the countryside. The Tuna Newspaper, which was first established by Mithat Pasha, was followed by other provincial newspapers established in the important centers of the imperial geography, and these newspapers were used as an important tool to strengthen the contact of the Ottoman administration with the countryside, to raise awareness of the people of the region on many issues and to prevent the public from provoking by external threats . Syria Newspaper, which started to be published in Damascus, the center of the Syrian Province in 1866, is an example of this. In this study, we will introduce the provincial newspapers in a general framework and evaluate Syria's administrative, military, social, economic and cultural aspects from the Syrian Newspaper copies in particular.