Farklı boyda iki implantla desteklenen sabit restorasyonlara gelen kuvvetlere karşı implant ve implant çevresi kemikte oluşan stres dağılımının sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the stress distribution of the bone implant connection (BIC) against applied forces to fixed partial restorations supported by two implants with different lengths using finite element analysis
- Tez No: 725835
- Danışmanlar: PROF. DR. SUBUTAY HAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Periodontal problemler sonucu görülen erken diş kayıpları, özellikle genç hastalarda bir takım fonksiyonel, estetik ve fonetik problemler meydana getirmektedir. Aynı şekilde sabit protetik restorasyon imkanı bulunmayan yaşlı hastalarda da, alveolar kretlerde meydana gelen aşırı rezorbsiyon sonucu hareketli protez kullanımı da mümkün olamamakta ve implant tedavisi ihtiyacı doğmaktadır. Gerek anatomik kısıtlamalar gerekse cerrahi risklerin artışı araştırmacıları mümkün olan en kısa implantların kullanımının araştırılmasına yönlendirmiştir. Çalışmamızın amacı, kısa ya da standart boyda implantlar ile desteklenen ve biyomekanik açıdan önemli olan sabit köprü protezlerin gövde uzunluğundaki artışın; implant ile çevre kemik dokusuna etkisinin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada her ikisi de 4.2 mm çapa sahip, 6 ve 12 mm uzunluğundaki implantlar ile desteklenen üç ve dört üyeli sabit protetik restorasyonlarda kemiğe ve implanta gelen vertikal ve oblik kuvvetler ANSYS 2019R2 programı ile incelendi. Kortikal ve trabeküler kemiğin maksimum ve minimum asal stres değerleri ile birlikte diğer yapıların Von Mises stres değerleri karşılaştırıldı. Dört üyeli implant destekli sabit protez modellerinde, üç üyeli restorasyonlara göre bütün yapılarda daha fazla stres değerleri oluştu. İmplant içerisinde yoğunlaşan stres değerleri kısa implantta (6 mm) en yüksek değerdedir. Bir kısa bir standart boy implantla desteklenen yapıda çevre kortikal kemikte fazla miktarda stres oluştuğu görüldü ancak bu değerin kısa implantla desteklenen modelden daha az miktarda olduğu bulundu. Standart implantlarda en yüksek stres değeri bağlantı vidasında görüldü. Hem üç hem dört üyeli restorasyonlar için oblik kuvvetlerden kaçınılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The early lose of teeth due to periodontal problems (especially in youth) can cause a set of functional esthetic and phonetics problems. At the same time the elderly patient whoes not suitable to fixed prothesis or patients whoes not favorable for movable prothesis due to resorption of the alveolar bone gave rise for the need of implant treatment. The anatomic limitations is associated with surgical risks which directed the researchers for the research of using a shorter implants. The aim of our study, in the fixed osseointegrated implant prosthesis, the length of the pontics in fixed prosthesis which is biomechanically important and the length of the implant body; the effect of the implant on the surrounding bone tissue will be investigated by three dimensional finite element stress analysis method. In our study, vertical and oblique forces on three and four-unit implant-supported fixed prosthetic restorations, supported with 6 mm and 12 mm length, 4.2 mm diameter implants were evaluated by using ANSYS 2019R2 finite element package program. The maximum and minimum principal stress values for cortical and cancellous bones and the Von Mises stress values of all structures were compared. In four-unit implant supported fixed prosthesis models, higher stress values occured in all structures compared to three-unit restorations. The stress values for the implant body were the highest in the short implant (6 mm). Greater stress value was occured in the surrounding cortical bone of the model supported with a short and a standart length implant, but it was not more than the short implant. This value was in the connection screw in standart implants. It was concluded that oblique forces should be avoided for both three and four-unit implant supported fixed restorations.