Revisiting Joan of Arc from a Witch to a Heroine: A Comparative Study of William Shakespeare's The First Part of King Henry VI and George Bernard Shaw's Saint Joan
Cadılıktan Kahramanlığa Jan Dark'ı Yeniden İncelemek: William Shakespeare'in Henry VI 1. Kısım ile George Bernard Shaw'ın Saint Joan adlı eserleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 725836
  2. Yazar: FİLİZ SANEM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİLLİAN MARY ELİZABETH ALBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Jan Dark, Fransa'nın milli kahramanı olarak anılan önemli bir tarihsel kadın figürüdür. Bir köylü kızı olan Jan Dark, Fransız ordusunun başına geçerek ve VII. Charles'a taç giydirerek büyük başarılara imza atmıştır. Ancak bu durum onun nihayetinde cadılık ve dalalet ile yargılanmasına yol açmıştır ve sonuç olarak 1431 yılında yakılarak öldürülmüştür. Bu çalışma, İngiliz edebiyatında ilki on altıncı yüzyıl diğeri ise yirminci yüzyılda kaleme alınmış olan iki tiyatro oyunundaki Jan Dark tasvirini karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Bu eserlerden ilki, William Shakespeare'in tarihsel tiyatro oyunu üçlemesi olan VI. Henry'nin ilk kısmıdır. Bu eserde Jan Dark, güç figürleri tarafından kadın düşmanlığına maruz kalan bir karakter olarak tasvir edilmiştir. George Bernard Shaw'ın Jan Dark adlı eserinde ise Jan, tıpkı Shakespeare'in eserinde olduğu gibi dönemindeki eril güç figürlerinin baskı ve suçlamalarına rağmen pratik zekâsı ve kararlılığıyla göze çarpmaktadır. Bu bilgilerin ışığında, bu tezde VI. Henry 1. Kısım ile Jan Dark adlı iki tiyatro eserindeki cinsiyet normları ve kadın düşmanlığı temaları, eserlerdeki Jan Dark tasviri ve Jan'ın güç figürleri ile ilişkileri üzerinden incelenecektir. Jan Dark, tıpkı Shaw'ın tasvir ettiği gibi cinsiyet normlarına meydan okuyan bir kadın olduğu için erkek düşmanlığına maruz kalır ve politik alana bir kadın olarak dahil olarak güç ilişkilerini sarstığı için en sonunda kurban edilir. Tezin sonunda ise, farklı dönemlerde yazılmış olmalarına rağmen Jan Dark'ın Shakespeare'in eserinde de tıpkı Shaw'ın tasvir ettiği gibi cinsiyet rollerine meydan okuyan güçlü bir figür olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Joan of Arc is a significant female figure in history who is commemorated as the national heroine of France. As a country girl, she achieved great success by leading the French army and coronating Charles VII. However, this situation eventually caused her to be tried for witchcraft and heresy, and she was burned at the stake in 1431. This study comparatively discusses Joan of Arc's portrayals in two plays written in the sixteenth century and twentieth century. The first of these works is the first part of William Shakespeare's historical theatre play trilogy Henry VI. In this work, Joan of Arc is portrayed as a woman who is exposed to the misogyny of the power figures. In George Bernard Shaw's play Saint Joan, Joan stands out with her practical wit and determination despite the oppression and accusations of the masculine power figures of her time. In the light of this information, themes of gender norms and misogyny in The First Part of Henry VI and Saint Joan will be examined in this thesis through the portrayal of Joan of Arc and her relations with power figures. Just as Shaw portrayed her, Joan of Arc was exposed to misogyny because she challenged the gender norms of her era and was ultimately victimised because she unsettled the power relations as a woman entering the political sphere. At the end of this study, it is concluded that in Shakespeare's play, Joan of Arc is also a powerful figure challenging the gender roles similar to Shaw's portrayal of her though the plays were written in different eras.