İşletmelerde motivasyon ve moral faktörleri
In organizations motivation and morale factors
  1. Tez No: 72585
  2. Yazar: AHMET ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Motivasyon, insanların ihtiyaçlarını tatmin etmektir. Örnek olarak herkes yemek ya da içmek ihtiyacını hisseder. Fakat siz yemek yedikten sonra genel olarak bu ihtiyacınızı tatmin ettiniz. Fakat birkaç saat sonra açlık ihtiyacınızı yeniden hissedeceksiniz. İşte bu noktada eğer biri teşvik olarak size yemek teklif ederse sizi motive ediyor demektir. Abraham Maslow ve Frederick Herzberg iki önemli motivasyon teoristidir. Psikolojist Abraham Maslow'a göre beş temel ihtiyaç vardır. Bunlar fizyolojik ihtiyaç, güvenlik ihtiyacı, sosyal ihtiyaç, kendini tatmin ihtiyacı ve kendini gerçekleştirme ihtiyacıdır. Bu ihtiyaçlar merdivensel bir sıra izler. İhtiyaçlar hiyerarşisi teorisine göre düşük seviyedeki ihtiyaçlar önce tatmin edilmelidir ki yüksek seviyedeki ihtiyaçlara sıra gelsin. Psikolojist Frederick Herzberg Maslow'un teorisini bir adım daha geliştirmiştir. Ona göre fizyolojik, güvenlik ve sosyal ihtiyaçlar daha alt seviyedeki ihtiyaçlardır. Fakat kendini gerçekleştirme ve tatmin ihtiyacı üst seviyedeki gruba girer. Herzberg' e göre bir insanı tatmin etmenin en iyi yolu yüksek seviyedeki ihtiyaçları (kendini gerçekleştirme ve tatmin) gidermektir. Maslow ve Herzberg gibi motivasyon teorisyenleri eğer ihtiyaçlar giderilmezse işletmeye personelin faydalı olamayacağından bahsetmektedirler. Üri önemli <> motivasyon aracı iş zenginleştirme ve davranış değiştirmedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Motivation is a person's drive to satisfy an unfulfilled need. For example, everyone has need to drink or eat. But after you finish a big meal, this need is generally satisfied. Someone could not at that moment motivate you by offering you a steak dinner. But if you did not eat for several hours, the need to eat would again be aroused. At that point, if someone were to after you a steak dinner (an incentive) you might be motivated to take it. Much of what we know about motivation revolves what we know about people's needs. Two important theorists in this are Abraham Maslow and Frederick Herzberg. Psychologist Abraham Maslow says humans have five basic categories of needs. Maslow calls these categories physiological, safety, social, ego and self actualization needs. He says they form a needs hierarchy or ladder. The needs hierarchy is a motivation theory that says that each need becomes aroused only when the next lower need is reasonably satisfied. Psychologist Frederick Herzberg has taken Maslow' s theory one step father. Herzberg divides Maslow' s hierarchy into a lower-level set of needs. ( physiological, safety,and social) and higher-level set (ego and self- actualization) Herzberg says the best way to motivate someone is to offer that person's higher level needs. Motivation theorists such as those of Maslow and Herzberg would not be very useful if they couldn't be implemented. Two major implementations of motivation theories are job enrichment and behavior modification job enrichment is building motivators into the job by making it more interesting and challenging.