Mirabegron'un pulmoner hipertansiyon üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of mirabegron on pulmonary hypertension
  1. Tez No: 725873
  2. Yazar: TURGAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ERKÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada güncel olarak aşırı aktif mesanede kullanılan selektif beta-3 adrenerjik reseptör agonisti olan Mirabegron'un deneysel pulmoner arterial hipertansiyon (PAH) rat modelinde hastalığın seyrini değiştirip değiştirmediğini araştırdık. Araştırmada, Mirabegron'un pumoner arterial hipertansiyonlu deneklerde kalbin sağ ventrikül büyümesini, pulmoner arter kalınlaşmasını ve basıncını azaltıcı etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. 230-470 gr arasındaki Sprague Dawley cinsi sıçanlar kullanılmıştır. Çalışma grupları Grup1: kontrol n=7; Grup 2: Monokrotalin (MCT) 14 gün n=10; Grup 3: Monokrotalin (MCT) 28 gün n=10; Grup 4: MCT 14 + Miragebron 14 gün n=10; Grup 5 MCT 28 + Mirabegron 14 gün n=10. Kontrol grubuna herhangi bir tedavi verilmeyip sağ ventrikül basıncı, karotis arter basıncı ölçülüp daha sonra kalp ve akciğer çıkartılarak kalbin sağ ventrikül / (sol ventrikül + septum) ağırlıkları (Fulton İndeksi) ölçülmüştür. Sol akciğer lobundan alınan örneklerde ise pulmoner arter kalınlaşması ve oklüzyon yüzdesine bakılmıştır. Grup 2'de tek doz Monokrotalin uygulanıp 14 gün sonra, Grup 3'de ise Monokrotalin uygulandıktan 28 gün sonra incelenecek parametrelere bakılmıştır. Grup 4'e Monokrotalin uygulamasından 14 gün sonra 14 gün boyunca Mirabegron ile tedavi edilerek, Grup 5'e ise Monokrotalin uygulamasından 28 gün sonra 14 gün boyunca Mirabegron tedavisi uygulanarak incelenecek parametrelere bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated whether Mirabegron, a selective beta-3 adrenergic receptor agonist currently used in overactive bladder, changes the course of the disease in experimental pulmonary arterial hypertension (PAH) rat model. In the study, it was aimed to show the effect of Mirabegron in reducing right ventricular enlargement, pulmonary artery thickening and pressure in subjects with pumonary arterial hypertension. Sprague Dawley rats between 230-470 g were used. Study groups Group1: control n=7; Group 2: Monocrotalin (MCT) 14 days n=10; Group 3: Monocrotalin (MCT) 28 days n = 10; Group 4: MCT 14 + Miragebron 14 days n=10; Group 5 MCT 28 + Mirabegron 14 days n=10. The control group did not receive any therapy, and the right ventricle pressure, carotid artery pressure were measured, and then the heart and lung were removed and the right ventricle / (left ventricle + septum) weights (Fulton Index) of the heart were measured. Pulmonary artery thickening and occlusion percentage were measured in samples taken from the left lobe of the lung. The parameters to be examined were examined after 14 days with a single dose of Monocrotalin in Group 2 and 28 days after Monocrotalin was administered in Group 3. Group 4 was treated with Mirabegron for 14 days after 14 days of Monocrotalin administration, and group 5 was treated with Mirabegron for 14 days after Monocrotalin administration, and parameters to be examined were examined.