12 haftalık kuvvet antrenmanının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi var mıdır?
Does 12 weeks of strength training have an effect on some physical and physiological parameters?
- Tez No: 725905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı, erkek basketbolculara uygulanan 12 haftalık kuvvet antrenmanının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma; Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu 27.02.20 tarihli, 2020\125 karar numarasıyla etik kurul onayı alarak yürütüldü. Araştırmaya, 10-12 yaşları arasında gönüllü 18 erkek basketbolcu dahil edildi. Araştırma iki grupta sürdürüldü. Kontrol grubu: Sadece Temel Basketbol Antrenmanı Uygulanan Grup. Deney Grubu ise: Temel Basketbol Antrenmanı + Kuvvet Antrenmanı Uygulanan Grup. Deneklere egzersize başlamadan ilk olarak ön test, 12 hafta sonra ise son ölçüm olan son test değerleri alındı. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 paket programında, nonparametrik olan testlerden Wilcoxon Ranks test ve Mann Whitney U Test analizi çözümlendi. Anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç olarak uygulanan kuvvet egzersiz programının 10-12 yaş grubu erkek çocukların el kavrama, sırt ve bacak kuvvetine ve fizyolojik parametrelerde HDL ve LDL üzerinde olumlu etkilerinin olduğu söylenebilmektedir. Bu bağlamda, antrenman programlarına dahil edildiğinde pozitif dönüşleri olabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
This purpose of use is benefited from the training of the 12-week training applied to male basketball players. The research was conducted by the Ethics Committee of Karabük University Institute of Health Sciences Non-Interventional Clinical Research dated 27.02.20, with the approval of the ethics committee with the decision number 2020\125.19 male basketball players between the ages of 10-12 were included in the study. The corrected model pre-test model was used in the study. Control group: Only Basic Basketball Training Group. The Experimental Group is: Basic Basketball Training + Strength Training Group. For this purpose, pre-test values were taken for male basketball players aged 10-12 years first before starting the exercise, and final test values, which are the last measurement, were taken 12 weeks later. The data obtained were analyzed by using the Wilcoxon Rank Test which is one of the nonparametric tests in the SPSS 22.0 package program, and the Mann Whitney U Test for Directed analysis. The level of significance was determined as p0.05). As a result, it can be said that the strength training program applied to 10-12-year-old boys has a positive effect on hand grip, back and leg strength, as well as on HDL and LDL in physiological parameters. In this regard, we think that they may have positive turns when they are included in training programs