On iki haftalık pliometrik antrenman programının 14-16 yaş grubu bayan futbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
The impact on 14-16 age group female football players on some of the physical and physiological parameters of pliometric training program during twelve weeks
  1. Tez No: 326220
  2. Yazar: YASEMİN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETOn iki haftalık pliometrik antrenman programının 14-16 yaş grubu bayan futbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya 15 deney, 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 35 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır.Deney grubuna on iki hafta haftada iki gün pliometrik egzersiz ve teknik antrenman, kontrol grubuna ise haftada iki gün sadece teknik antrenman uygulanmıştır. Deneklerin egzersiz programı öncesi ve sonrası boy, vücut ağırlığı, istirahat kalp atım sayısı, vücut kompozisyonu, aerobik güç, anaerobik güç, esneklik, 30 m sürat, yatay sıçrama, bacakkuvveti, sırt kuvveti, durarak sağlık topunu çift elle öne atma, durarak sağlık topunu tek elle (sağ ve sol) itme, mekik, şınav, altıgen engel ve zig-zag testi ölçümleri yapıldı.Deneklerin ön ve son test değerlerinin karşılaştırılmasında PairedSamples t - testi ile yapılmış, gruplararası karşılaştırmada ise İndependentSamples t testi uygulanmıştır. Sonuçların 0.05 0.01 önem seviyesinde olup olmadığına bakılmıştır.Çalışma sonucunda deney grubunun ön ve son testleri karşılaştırıldığında İ.K.A.S. vücut yoğunluğu, vücut yağ yüzdesi, vücut yağ ağırlığı, bacak ve sırt kuvveti, mekik koşu (max VO2), yatay ve dikey sıçrama, anaerobik güç, mekik ve şınav testi, 30 m sürat, altıgen, zigzag, durarak sağlık topunu çift ve tek elle atma, esneklik değerlerinde anlamlı düzeyde gelişme görülmüştür (p0,01, p0,05).Gruplararası değerlendirme deney ve kontrol grubu son test değerlerinde İ.K.A.S. mekik testi, sırt kuvveti, yatay sıçrama, durarak sağlık topunu çift ve tek elle atma, anaerobik güç değerlerinde anlamlı artış elde edilmiştir (p?0,01, p0,05).Sonuç olarak, on iki hafta süre ile uygulanan pliometrik antrenmanın, vücut kompozisyonu, sürat, kuvvet, sıçrama yeteneği ve anaerobik güç üzerine performans açısından olumlu etkisi olduğu söylenebilir.Anahtar kelimeler; pliometrik, futbol, antrenman.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study has been conducted to understand both physical and physiological parameters effects on women soccers containing in 14-16 years of training programme including twelve (12) weeks . Thirty-five volunteers ( 15 experimental and 20 control groups ) have participated to this research .Plyometrics and technical training have been carried out experimental group twice a week during twelve ( 12 )weeks, however control group has been implemented only technical training twice a week in this duration. Before and after training programme of experimental have been made body weight, the number of heart beats at rest, body composition, aerobic power, anaerobic power, flexibility, 30 m. speed, horizontal leaping, leg strenght, back strenght, throwing the health ball forward with two hands and one hand by standing ( left and right hand ), shuttle, push-ups, hexagonal chicane and zig-zag test measurements.While comparing pre and post test values of experimentals, we have used the test paired samples T- , but comparisons between groups have been practised the test ? independent samples t.