Yemleme sıklığının Abant alabalığı'nın (Salmo abanticus Tortonese, 1954) büyüme performansı, yumurta verimi ve et kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi.
Determination of the effect of feeding frequency on growth performance, egg reference and meat quality of Abant trout (Salmo abanticus Tortonese, 1954)
  1. Tez No: 725974
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR BAŞÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma Abant alabalığının (Salmo abanticus Tortonese, 1954) özel sektör kanalıyla ekonomiye kazandırılmasına katkı sağlamak üzere besleme sıklığına bağlı büyüme verilerini, yumurta verimini ve etin biyokimyasal yapısındaki değişimleri araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Başlangıçta birbirine yakın ve yaklaşık olarak 224,87± 0,69 g civarında olan balıkların ağırlık değerleri çalışmanın sonunda; Birinci öğün grubundan dördüncü öğün grubuna doğru sırasıyla 536,77 ± 37,46 g, 693,52 ± 67,53 g, 770,47 ± 37,29 g ve 810,63 ± 42,09 g olarak ölçülmüştür. Anaç başına alınan mutlak yumurta sayıları birinci öğün grubundan dördüncü öğün grubuna doğru sırasıyla 707±38, 999±77, 1036±110 ve 1053±60 adet/anaç olarak bulunmuştur. Et kalitesinde önemli rol oynayan yağ asitleri bakımından iki, üç ve dördüncü öğün grubu birinci öğün grubuna göre avantajlı bulunmuştur. 392 gün süren bu çalışmanın sonunda elde edilen verilere göre üçüncü öğün grubunun büyüme, yumurta verimi, biyokimyasal veriler ve et kalitesi açısından birinci öğün grubuna avantaj sağladığı ve ikinci ve dördüncü öğün gruplarıyla benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca ıslah çalışmalarının ve türe özel yem üretimi araştırmalarının bu türün kültüre alınma çalışmalarına katkıda bulunacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the growth data of Abant trout (Salmo abanticus Tortonese 1954) depending on feeding frequency, egg production and changes in the biochemical structure of meat in order to contribute to the economy through the private sector. At the end of the study, the weight values of the fish, which were close to each other and around 224.87 ± 0.69 g at the beginning; From the first meal group to the fourth meal group, it was measured as 536.77 ± 37.46 g, 693.52 ± 67.53 g, 770.47 ± 37.29 g and 810.63 ± 42.09 g, respectively. The absolute number of eggs taken per brood from the first meal group to the fourth meal group was found as 707±38, 999±77, 1036±110 and 1053±60 eggs/broodstock, respectively. In terms of fatty acids, which play an important role in meat quality, the second, third and fourth meal groups were found to be advantageous compared to the first meal group. According to the data obtained at the end of this study, which lasted 392 days, it was determined that the second, third, and fourth meal groups of the study could be cultured by the private sector because of the good results, especially the 3rd meal group in terms of growth, egg production, biochemical data and meat quality. It has been determined that it provides an advantage but is similar to the second and fourth meal groups. In addition, it has been concluded that breeding studies and species-specific feed production studies will contribute to the cultivation studies