İş doyumu ve örgütsel sessizlik ilişkisi: Öğretmenler üzerine bir araştırma
The relationship between job satisfaction and organizational silence: An application on teachers
- Tez No: 725973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÇAKIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin iş doyumları ile örgütsel sessizlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Kırklareli Merkez İlçede görev yapan 237 öğretmen dâhil edilmiştir. Araştırmanın amacı seçilen örneklemden elde edilen verilerle, eğitim sektörü çalışanları olan öğretmenlerin iş doyumu ve örgütsel sessizlik düzeylerinin belirlenerek aralarındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışmaya katılan öğretmenlerin Örgütsel Sessizlik Ölçeği ile Minnesota İş Doyumu Ölçeği arasında negatif yönlü çok zayıf ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This rsearch was carried out to examine the relation ship between teachers' job satisfaction and organizational silence. 237 teachers working in Kırklareli Central District were included in the study. The aim of the study is to determine the job satisfaction and organizational silence levels of teachers who are employees of the education sector, and to examine the relationships between them, with the data obtained from the selected sample. A very weak negative correlation between the Organizational Silence Scale of the teachers participating in the study and the Minnesota Job Satisfaction Scale was found to be statistically significant.