2007-2018 Türk deprem yönetmeliklerine göre bir okul binasının güçlendirilmesi
Strengthening a school building according to 2007-2018 Turkish earthquake regulations
  1. Tez No: 725996
  2. Yazar: ÖNAY ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemiz aktif deprem kuşakları üzerinde bulunması nedeniyle can ve mal kayıplarına sebep olacak şekilde etkilenecek ülkelerden biridir. Yaşanacak olması muhtemel kayıpların azaltılması açısından yeni yapılacak yapıların yürürlükte bulunan deprem yönetmeliğine uygun şekilde tasarlanması ve inşa edilmesi çok önemlidir. Mevcut yapı stoğunun da incelenerek deprem performanslarının belirlenmesi, ihtiyaç olması durumunda güçlendirme yapılması can ve mal kayıplarının azaltılması açısından önemli bir konudur. Yeni yapılacak ve performans kriterleri belirlenerek güçlendirilmesi gereken yapıların yürürlükte bulunan TBDY-2018 hükümlerine göre tasarlanması gerekmektedir. Bu çalışmada Bilecik'te bulunan 5 katlı betonarme bir okul binası; DBYBHY-2007 ve TBDY-2018 hükümlerine göre incelenmiş, gerekli analiz ve güçlendirme önerileri sunulmuş ve farklılıklar ortaya konulmuştur. DBYBHY-2007'de göçmenin önlenmesi performans seviyesinde olan okul binası önerilen güçlendirme planı ile can güvenliği performans seviyesi kriterlerini sağlamıştır. TBDY-2018'e göre inceleme yapıldığında okul binasının DD-1 için performans hedefini sağladığı ancak DD-3 için sağlamadığı belirlenmiştir. Önerilen güçlendirme planı ile DD-3 yer hareketi düzeyi için kesintisiz kullanım performans seviyesi kriterlerini sağlamıştır. DBYBHY-2007 ve TBDY-2018 hükümlerine göre incelenmiş okul binası için inceleme, değerlendirme ve güçlendirme ilkeleri açısından birçok farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our country is one of the countries that will be affected in a way that causes loss of life and property due to its presence on active earthquake belts. In order to reduce the possible losses, it is very important that the new structures are designed and constructed in accordance with the current earthquake regulations. It is an important issue in terms of reducing the loss of life and property by examining the existing building stock, determining earthquake performance and strengthening if needed. The new structures, which need to be strengthened by determining performance criteria, must be designed according to the provisions of TBDY-2018 in force. In this study, a 5-storey reinforced concrete school building located in Bilecik; According to the provisions of DBYBHY-2007 and TBDY-2018, necessary analysis and strengthening recommendations were presented and differences were presented. In DBYBHY-2007, the school building, which was at the performance level of migrant prevention, met the safety performance level criteria with the proposed strengthening plan. According to TBDY-2018, it was determined that the school building met the performance target for DD-1 but not for DD-3. With the proposed strengthening plan, DD-3 has met the continuous use performance level criteria for ground movement level. According to the provisions of DBYBHY-2007 and TBDY-2018, it was observed that there were many differences in terms of the principles of inspection, evaluation and strengthening for the school building.