Tasarım stüdyolarında bulunan iç mimari düzenlemelerin öğrencinin verimi üzerindeki etkisi
The effect of interior architectural arrangements in design studios on student
- Tez No: 725995
- Danışmanlar: PROF. AYŞE NURAN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tasarım, bir fikrin süreç içerisinde ürüne dönüşmesiyle ortaya koymaktadır. Tasarım stüdyoları ise tasarımcının bu süreci öğreneceği alanlardır. Mimarlık, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı eğitimlerinde tasarlama sürecine ev sahipliği yapmasıyla ön plana çıkan tasarım stüdyoları, öğrencilerin uzun saatler geçirdiği alanlar olarak da ayrı bir öneme sahiptir. Tasarım eğitimi almak isteyen öğrenciler üniversitelerin ilgili bölümlerine kayıt yaptırdıktan sonra eğitim hayatları boyunca uzun saatlerini bu mekânlarda proje çizere, düşünerek, tasarlayarak ve üreterek geçirmektedirler. Bu alanların mimarlık, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı bölümleri için yeri ve önemi göz önüne alındığında mekânları iç mimari düzenlemelerinin de önemli olduğu anlaşılabilmektedir. Uzun süreli kullanımlara elverişli olabilecek konfora sahip, öğrenciyi 'yaratıcılık' ve 'tasarım' kavramları çerçevesinde destekleyen, fiziki olarak güncel çağa uygun alanlar olmaları gerekmektedir. Fiziki şartların yeterli olmadığı durumlarda öğrencinin fizyolojik ve psikolojik olarak olumsuz şekilde etkileneceği düşünülmektedir. Bu sebeple tasarım stüdyolarındaki fiziki şartların iyileştirilmesinin öğrencinin verimini artıracağı fikri ortaya çıkmıştır. Çalışmanın amacı tasarım stüdyolarındaki fiziki şartların iyileştirilmesi fikrinin doğruluğunu kanıtlamak ve öğrencilere daha verimli olabilecekleri tasarım stüdyosu ortamları sunulmasını sağlamaktır. Bu amaçla öncelikle literatür taraması yoluyla tasarım stüdyolarının işlevi ve önemi ortaya konmuş ve daha sonra çalışma kapsamında mevcut bir tasarım stüdyosu üzerinden 3 boyutlu olarak bir tasarım stüdyosu projesi hazırlanmıştır. Bu projenin görselleri anket yoluyla öğrenciye sunularak tasarımın verimlerini artırıp artırmayacağı sorusuna yanıt aranmıştır. Bu çalışma sonucunda ortaya çıkan sonuçların bundan sonra yapılacak olan tasarım stüdyoları için ya da güncel tasarım stüdyolarındaki fiziki şartların iyileştirilmesinde kullanılacak olan tasarımlar için bir yol haritası olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Design reveals when an idea turns into a product in the process. Design studios are the areas where the designer will learn this process. Design studios, which come to the forefront by hosting the design process in architecture, interior architecture and landscape architecture education, also have a special importance as areas where students spend long hours. After enrolling in the relevant departments of universities, students who want to receive design education spend long hours in these places drawing, thinking, designing and producing projects throughout their education life. Considering the place and importance of these areas for architecture, interior architecture and landscape architecture departments, it can be understood that the interior architectural arrangements of the spaces are also important. They should be areas that are suitable for the current age, have the comfort that can be suitable for long-term use, support the student within the framework of the concepts of 'creativity' and 'design'. In cases where the physical conditions are not sufficient, it is thought that the student will be adversely affected physiologically and psychologically. For this reason, the idea has emerged that improving the physical conditions in the design studios will increase the student's productivity. The aim of the study is to prove the accuracy of the idea of improving the physical conditions in design studios and to provide design studio environments where students can be more productive. For this purpose, first of all, the function and importance of design studios was revealed through literature review, and then a 3D design studio project was prepared over an existing design studio within the scope of the study. The visuals of this project were presented to the students through a questionnaire, and an answer was sought to the question of whether the design would increase their efficiency. It is thought that the results of this study will be a road map for the designs that will be used for the design studios to be built from now on or for the improvement of the physical conditions in the current design studios.